Kroje nove rate za "švajcarce"

Bez autora
Nov 03 2015

U naredne dve nedelje trebalo bi da se konačno zna kako će se pomoći građanima koji imaju stambene kredite u švajcarskim francima, a nisu u stanju da ih otplaćuju. To se pokušavalo već u tri navrata u poslednje dve godine, ali su rezultati bili "mršavi". Ovoga puta je država formirala radnu grupu sa predstavnicima Udruženja "Efektiva", koja bi trebalo da dogovori po kom principu će se rešiti dalja agonija više od 20.000 porodica koje teškom mukom svakog meseca otplaćuju rate za svoje stanove. Kako će se iskrojiti, zavisi od toga koliko će građani popustiti, odnosno država novca ponuditi. Zasada se, međutim, nije daleko odmaklo u razgovorima, jer, po svemu sudeći, država ne može mnogo da utiče na banke da dodatno olakšaju otplatu, pored postojeća četiri modela koja je Narodna banka Srbije u martu ponudila građanima. Može samo da pokrije troškove korisnika zajmova, jer bankari tvrde da više nemaju nameru da učine ni pedalj novog ustupka. Takođe, niko i ne pominje da li i koliko novca država može da izdvoji. Građani, s druge strane, okupljeni u "Efektivi" ne odustaju da se kurs vrati na nivo kada su krediti uzeti.

U naredne dve nedelje trebalo bi da se konačno zna kako će se pomoći građanima koji imaju stambene kredite u švajcarskim francima, a nisu u stanju da ih otplaćuju. To se pokušavalo već u tri navrata u poslednje dve godine, ali su rezultati bili "mršavi". Ovoga puta je država formirala radnu grupu sa predstavnicima Udruženja "Efektiva", koja bi trebalo da dogovori po kom principu će se rešiti dalja agonija više od 20.000 porodica koje teškom mukom svakog meseca otplaćuju rate za svoje stanove. Kako će se iskrojiti, zavisi od toga koliko će građani popustiti, odnosno država novca ponuditi.

Zasada se, međutim, nije daleko odmaklo u razgovorima, jer, po svemu sudeći, država ne može mnogo da utiče na banke da dodatno olakšaju otplatu, pored postojeća četiri modela koja je Narodna banka Srbije u martu ponudila građanima. Može samo da pokrije troškove korisnika zajmova, jer bankari tvrde da više nemaju nameru da učine ni pedalj novog ustupka. Takođe, niko i ne pominje da li i koliko novca država može da izdvoji. Građani, s druge strane, okupljeni u "Efektivi" ne odustaju da se kurs vrati na nivo kada su krediti uzeti.

Predstavnici Ministarstva finansija misle da prvo treba pomoći najugroženijim građanima kojima dospele rate stambenih kredita ugrožavaju egzistenciju. S druge strane, Udruženje "Efektiva" se, kao deo Radne grupe za rešavanje kredita u švajcarskim francima, najoštrije protivi najavljenom selektivnom rešenju za ovaj veliki problem, koji ima oko 20.000 porodica u Srbiji.

- Izjavama u javnosti, predstavnici Ministarstva finansija prejudiciraju konačno rešenje i svojim diskriminatorskim stavom pokušavaju da izazovu podele među korisnicima ovih kredita, a zaboravljaju činjenicu da su ovi ugovori sve korisnike oštetili podjednako, da svi imaju zelenaške karaktere i da su ništavni, a da onaj ko čini prestup, mora odgovarati podjednako prema svakom svom korisniku - ističe "Efektiva".

U ovom udruženju smatraju da će rezultat Radne grupe ići u prilog isključivo bankama, jer država zapravo gleda da pomogne samo onima koji su socijalno ugroženi (po nekakvim kriterijumima koji će tek biti utvrđeni), a zapravo će pomoći bankama da lakše naplate onaj deo kredita koji im je problematičan. Prema "Efektivi", odlaganjem da reši problem država sebe stavlja u poziciju da preko Nacionalne korporacije za osiguranje kredita, koja preuzima otplatu u slučaju propasti klijenta, obezbeđuje bankama urednost u naplati ekstraprofita koji se ostvaruje u ovim zajmovima.

Odluku Ministarstva finansija da formira radnu grupu koja će se baviti problemom zaduženih u "švajcarcima", bankari i ekonomisti ocenjuju kao nepotrebnu. Navode da je NBS već ponudila četiri rešenja za ovaj problem. Bankari dodaju i da su već pretrpeli gubitke zbog konverzija kredita iz franka u evre nakon martovske odluke NBS.

- Banke su već platile račun od 50 miliona evra - ukazuje Zoran Petrović, predsednik IO Rajfajzen banke.

- To je za banke gubitak, a plus za klijente u pogledu smanjenja finansijskih obaveza. Sa tom odlukom i sa njenim izvršenjem, za nas je priča, što se tiče švajcarskih franaka, završena.

I ostali bankari smatraju da je već pomenuta ponuda NBS maksimum koji mogu da daju. Od dvadesetak hiljada korisnika stambenih kredita u francima, oko 1.700 se prijavilo za jedan od vidova olakšane otplate. Veoma mali procenat je prešao iz franka u evro.

Inače, kašnjenje u otplati stambenih kredita je sve veće, a prednjače dužnici koji su uzeli ovaj zajam u švajcarskim francima. Njih gotovo dve trećine nije u stanju da otplaćuje rate. Banke su do sada odobrile 110.562 zajma za kupovinu nekretnina u iznosu od 372,5 milijardi dinara. Od tog broja, 21.702 kredita u iznosu od 96,9 milijardi dinara odnose se na kredite u "švajcarcima" ili 28,7 odsto. Prema podacima Narodne banke Srbije od ukupnog broja odobrenih stambenih pozajmica, problematičnih je 6.557 kredita, vrednih 27,6 milijardi dinara.

Iz sna u noćnu moru

* Stambeni kredit u švajcarskim francima za mnoge je 2006. bilo ostvarenje najvećeg sna - da kupe stan po izuzetno povoljnim uslovima sa kamatom od 1,40 do 2,50 odsto godišnje, ali dve godine kasnije je postao najstrašnija noćna mora.

* Izbijanjem finansijske krize došlo je do enormnog jačanja franka, a banke su povećale svoje marže. Tako su rate sa 25.000 dinara narasle na 46.000 dinara.

* Novi udar se dogodio početkom ove godine kada je franak samo u jednom danu "skočio" 20 odsto.

Stanovi

Posmatrano po valutnoj strukturi, znatno veće učešće loših stambenih kredita odnosi se na one u švajcarskim francima nego na stambene pozajmice u evrima. Na kraju prošle godine problematični stambeni krediti u "švajcarcima" činili su 61,4 odsto ukupnih stambenih zajmova koji ne mogu da se naplate.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik