Prosečan, a i svaki drugi, kupac automobila ne mora da zna matematičku formulu procesa kočenja i regulisanja blokiranja točkova, kao i aktiviranja vazdušnih jastuka i zavesica. Ali, mora da mu bude jasno da sva sila genijalaca, inženjera, stručnjaka raznih profila danonoćno smišlja, „crta po tabli“, testira... brojne sisteme koji u automobilu jednostavno život znače. Nije svejedno da li vam se auto sa 100 na sat zaustavlja za metar kraće ili duže, da li se vazdušni jastuk otvara za hiljaditi deo sekunde brže ili sporije. Glava je u pitanju. Na Zapadu, pa i u velikom delu „ostatka sveta“, bezbednost automobila, uz ekološku stranu, nešto je što primarno odlučuje kojem ćete se carstvu privoleti! Odnosno, koji ćete automobil kupiti. Istraživanja kažu da je cena automobila tek na trećem mestu prilikom „vaganja“ kod prosečnog kupca automobila u Evropi (a tu se prvenstveno misli na Nemce, Francuze, Engleze, Italijane...).
Prosečan, a i svaki drugi, kupac automobila ne mora da zna matematičku formulu procesa kočenja i regulisanja blokiranja točkova, kao i aktiviranja vazdušnih jastuka i zavesica.
Ali, mora da mu bude jasno da sva sila genijalaca, inženjera, stručnjaka raznih profila danonoćno smišlja, „crta po tabli“, testira... brojne sisteme koji u automobilu jednostavno život znače!
Nije svejedno da li vam se auto sa 100 na sat zaustavlja za metar kraće ili duže, da li se vazdušni jastuk otvara za hiljaditi deo sekunde brže ili sporije! Glava je u pitanju!
Na Zapadu, pa i u velikom delu „ostatka sveta“, bezbednost automobila, uz ekološku stranu, nešto je što primarno odlučuje kojem ćete se carstvu privoleti! Odnosno, koji ćete automobil kupiti. Istraživanja kažu da je cena automobila tek na trećem mestu prilikom „vaganja“ kod prosečnog kupca automobila u Evropi (a tu se prvenstveno misli na Nemce, Francuze, Engleze, Italijane...).
Pri tome i vlasti tih, razvijenih država, strogim propisima nameću proizvođačima takve bezbednosne standarde, da kupac, hteo - ne hteo, mora od marta ove godine, na primer, da kupi vozilo sa ESP sistemom (elektronska kontrola stabilnosti). Jednostavno, nije dozvoljena prodaja kola koja nemaju taj sistem. Pa nek košta koliko košta. Ko nema para, kupuje polovnjak, ali plaća skuplje osiguranje, registraciju ili ide peške. Trećeg nema!
Kod nas, i dalje se u oglasima dilera koji nude, doduše, sve jeftinije automobile (što samo govori o tome koliko su ranije zarađivali na nama), naglašava da vozilo ima klimu (inače važan bezbednosni element), ABS i vazdušni jastuk za suvozača, deo koji nedostaje samo u automobilima zetova koji često voze nevoljene tašte... Ali i - samo kod nas na spisku dodatne opreme su ABS, vazdušni jastuk, ESP, pa čak i nasloni za glavu na zadnjim sedištima!
- Analizirajući šta naručuju kupci, došli smo do zanimljivog zaključka - kaže Miša Nikolić, prvi čovek Auto kuće „Voždovac“, koja prodaje vozila iz programa „Fijata“, „Renoa“, „Dačije“ i „Lade“.
- Ili se kupuju samo osnovni modeli, ili oni - najopremljeniji.
Jasno je, kaže Nikolić, da oni koji nemaju para kupuju što jeftiniji automobil, ne interesuje ih broj jastuka, zavesica, ABS, EDB, i oni su nažalost u većini. Ali, oni koji imaju novca em kupuju skuplje modele, em traže „ful“ opremu!
Pri tome su razlike u ceni automobila sa „dodatnom“ opremom ili bez nje, bar kod nas, vrlo visoke. Najjeftiniji „punto klasik 1,2“ sa benzinskim motorom i sa paketom opreme „aktual“ košta, uz popuste i sitem „staro za novo“, u ovoj auto kući, 5.799 evra. Nema ABS, nema vazdušni jastuk za suvozača, nema ni klimu, ni servo upravljač, niti svetla za maglu...
Model „punto klasik“ sa istim motorom i sa opremom „emoušn“, koji ima klimu, vazdušni jastuk za suvozača, ABS, maglenke, košta, sa istim popustima i sa zamenom „staro za novo“, 7.299 evra! Tih 1.500 evra, ako ih imate, mogu u „ne daj bože slučajevima“ da budu vaš najbolje uloženi novac.
Kod skupljih modela „doplata“ za raznorazne bezbednosne sisteme je još i veća.
- Po mom mišljenju, automobile nikako ne bi trebalo kupovati bez klime i ABS sistema. Jer, vazdušni jastuci, servo, maglenke su već nešto što se podrazumeva - kaže Nikolić.
- Jednostavno, ljudi često i iz neznanja, ne samo zbog nedostaka novca, misle da im nešto od bezbednosnih sistema ne treba.
A, tu je na potezu država. Zakonska regulativa mora da prati najsavremenija tehnološka rešenja vezana za bezbednost. Pritom, tržište vrlo brzo „reguliše“ cenu.