Iz Raiffeisen banke u Sarajevu kažu kako je prirodno što fondovi najznačajniji iznos imovine ulažu u lokalne finansijske instrumente, pri čemu se učešće dva entiteta mijenja u skladu s tržišnim uslovima
Nakon što su naši čitaoci ustvrdili da ih uposlenici Raiffeisen banke uznemiravaju zahtjevima da svoja sredstva, penzije, štednju prebace i ulože u jedan od otvorenih fondova Raiffeisen banke (OIF Raiffeisen CASH, OIF Raiffeisen Balance ESG i OIF Raiffeisen EURO BOND), pitali smo nadležne u ovoj banci da li je to tačno, te da li imaju uopšte pravo koristiti telefone korisnika u ovoj vrsti ponude i kakva je razlika? Zašto im nude toliko veće kamate? Jesu li ti ulozi sigurni s obzirom na to da je društvo za upravljanje tim fondovima u drugoj državi, konkretno Srbiji?
Paleta proizvoda
- Fondovima Raiffeisen CASH, Raiffeisen BALANCE ESG i Raiffeisen EURO BOND upravlja Raiffeisen INVEST Društvo za upravljanje fondovima d. d. sa sjedištem u Sarajevu. Osnivač i vlasnik Raiffeisen INVEST-a je Raiffeisen BANK d. d. Bosna i Hercegovina koja radi prodaju/distribuciju udjela u pomenutim otvorenim investicijskim fondovima. Banka u okviru redovnih mjesečnih kampanja promoviše fondove te dostavlja klijentima poruke, dok klijenti mogu biti informativno telefonski kontaktirani jednom u toku kvartala. Korištena komunikacija je unaprijed odobrena od Komisije za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine, regulatora nadležnog za upravljanje fondovima, ističu iz banke.
Dodaju da Raiffeisen banka “kontaktira klijente koji su prilikom zasnivanja poslovnog odnosa s bankom dali saglasnost na razmjenu podataka i sa društvima koja čine Raiffeisen grupu u BiH, uključujući Raiffeisen INVEST d. d.”, te da se pomenuti podaci koriste i u promotivne kampanje, a u skladu s navedenom saglasnosti klijenta i na temelju primjenjivih propisa.
Tokom kriza kojim smo svjedočili u proteklom periodu Raiffeisen fondovi su održali stabilnost i likvidnost na nivou koji je opravdao povjerenje klijenata
- U promotivnim materijalima prinos fonda je naveden u skladu s Pravilnikom o promociji investicijskih fondova sa javnom ponudom. Raiffeisen INVEST d. d. je osnovan kako bi se proširila paleta proizvoda dostupna klijentima Raiffeisen grupacije u BiH. Osnovni princip funkcionisanja otvorenih investicijskih fondova sa javnom ponudom jeste prikupljanje sredstava i investiranje imovine kroz obezbjeđenje profesionalnog upravljanja, smanjenja troškova zbog većih obima transakcija, kao i pružanje mogućnosti klijentima da sa nižim iznosima ulaganja mogu ostvariti benefite kroz ulaganje u fondove. U prospektu i statutu fondova je navedeno u šta je uložena imovina svakog fonda, a Društvo provodi i dodatne provjere te primjenjuje i interna ograničenja prilikom ulaganja, pored ograničenja koja su uspostavljena kroz Zakon o investicijskim fondovima, odgovaraju iz Raiffeisen banke.
Smatraju da je prirodno što fondovi “najznačajniji iznos imovine ulažu u lokalne finansijske instrumente, a na taj način fondovima upravlja i Raiffeisen INVEST u FBiH, pri čemu se učešće dva entiteta mijenja u skladu s tržišnim uslovima”.
- Imovina fondova se ulaže uz poštivanje principa diverzifikacije, te se pored ulaganja na lokalnom tržištu, imovina ulaže i u države regiona i Europske unije (kao što su Austrija, Rumunija, Hrvatska, Njemačka, Francuska i sl). Raiffeisen INVEST d. d. posluje na tržištu već više od decenije. Poslovanje fondova u ovom periodu je izuzetno stabilno, a klijentima je omogućen jednostavan pristup tržištu, uz niske iznose ulaganja i uvijek dostupnu likvidnost. Imovina fondova je uložena primarno u državne vrijednosne papire i depozite kod banaka, te se prilikom upravljanja primjenjuje konzervativna politika ulaganja prikladna za tržište u razvoju kakvo je tržište FBiH, ističu.
Nema povezanosti
Osvrćući se na podatke o ulaganjima u FBiH, RS i Srbiju, koje je Oslobođenje objavilo, kažu da je “za stručnu i profesionalnu analizu neophodno da se iznosi ulaganja posmatraju u kontekstu ukupne imovine fondova, te da se ne agregiraju iznosi koji nisu međusobno povezani”.
- Samo na ovaj način se može doprinijeti dodatnom povjerenju građana u tržište kapitala. Napomenuli bismo i da Raiffeisen INVEST do sada nije zaprimio poziv Udruženja za podršku dioničara, a što je izneseno u vašem objavljenom tekstu, zaključuju.