Lični bankrot put za izlazak iz finansijske krize

Bez autora
Mar 09 2015

I Srbija bi polovinom godine trebalo da dobije propis kojim će se regulisati lični bankrot. Procenjuje se da u našoj zemlji ima 150.000 prezaduženih građana koji ne mogu da izmiruje svoje obaveze, i kod kojih bi mogao da bude proglašen lični bankrot. Za njih bi donošenje ovog propisa značilo to da ne ostanu bez svoje imovine, već da se stvore uslovi za otplatu dugova. Sudeći po najavama, NBS će u saradnji sa MMF, Svetskom bankom i EBRD, učestvovati u izradi strategije za rešavanje problematičnih kredita u Srbiji. Ona će podrazumevati i jačanja kapaciteta banaka za rešavanje loših zajmova, ali i uvođenje okvira za lični bankrot. A statistika pokazuje da je skoro svaki četvrti odobreni kredit problematičan.

Lični bankrot put za izlazak iz finansijske krizeI Srbija bi polovinom godine trebalo da dobije propis kojim će se regulisati lični bankrot.

Procenjuje se da u našoj zemlji ima 150.000 prezaduženih građana koji ne mogu da izmiruje svoje obaveze, i kod kojih bi mogao da bude proglašen lični bankrot. Za njih bi donošenje ovog propisa značilo to da ne ostanu bez svoje imovine, već da se stvore uslovi za otplatu dugova.

Sudeći po najavama, NBS će u saradnji sa MMF, Svetskom bankom i EBRD, učestvovati u izradi strategije za rešavanje problematičnih kredita u Srbiji. Ona će podrazumevati i jačanja kapaciteta banaka za rešavanje loših zajmova, ali i uvođenje okvira za lični bankrot. A statistika pokazuje da je skoro svaki četvrti odobreni kredit problematičan.

Šta bi značilo proglašenje ličnog bankrotstva? Ne otpis dugova, već stvaranje mogućnosti da se oni vrate, a da dužnik ne ostane bez svega što ima.

- Dužnik koji je u finansijskim problemima dobija staratelja, koji može da odredi i da se otpiše deo duga, a ostatak da se reprogramira na određeni period. Zakon propisuje koliki je minimum kojim raspolaže staratelj za vraćanje obaveza, a koliko novca ostaje dužniku da bi mogao da izvrši osnovne egzistencijalne potrebe - kaže za “Blic” Dejan Gavrilović, iz Udruženja “Efektiva”.

Proglašenje ličnog bankrotstva ne znači da će dužnik biti oslobođen obaveze, već da neće biti finansijski uništen, to jest da će mu biti pružena prilika da počne otplatu i da obaveze vrati. Naš sagovornik ističe da bi propis morao i da reguliše i opravdanost duga, to jest da obaveze ne bi smele da budu prenapumpane, pa da se ne desi priznanje zelenaških zateznih kamata.

Region je ispred

I dok će se u Srbiji tek raditi na izradi strategije, u Sloveniji je zakon o ličnom bankrotstvu donet još pre šest godina, a u Hrvatskoj je u završnoj fazi izrada zakona. Njime se predviđa da za one građane koji tri meseca nisu u stanju da podmire svoje dugove, veće od 30.000 kuna (474.459 dinara) može da se proglasi lični bankrot.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik