Ako već ne mogu da zadrže klijenta, neće ga tako lako ni prepustiti drugoj banci. Ovo pravilo postalo je zajedničko za gotovo sve banke, koje na svaki način pokušavaju da konkurenciji preotmu klijente, i istovremeno zadrže svoje. A, sve ide preko leđa građana, koji se zatrpavaju silnim procedurama i papirologijom ako samo pomisle da račun otvore i kredit uzajme od neke druge banke. A, u situaciji kada se kamatne stope za gotovinske dinarske kredite u bankama kreću od 9,45 pa do čak 19 odsto, klijenti se rukovode prostom računicom i idu tamo gde im je najjeftinije. Najgore, među klijentima, prolaze oni već zaduženi, koji svoj zajam požele da refinansiraju u drugoj banci. Da bi to učinili, neophodno je da od svoje banke dobiju potvrdu o ukupnom dugu. A ta procedura traje od minimum jednog, najčešće tri dana, do čak celog meseca!
Ako već ne mogu da zadrže klijenta, neće ga tako lako ni prepustiti drugoj banci. Ovo pravilo postalo je zajedničko za gotovo sve banke, koje na svaki način pokušavaju da konkurenciji preotmu klijente, i istovremeno zadrže svoje. A, sve ide preko leđa građana, koji se zatrpavaju silnim procedurama i papirologijom ako samo pomisle da račun otvore i kredit uzajme od neke druge banke. A, u situaciji kada se kamatne stope za gotovinske dinarske kredite u bankama kreću od 9,45 pa do čak 19 odsto, klijenti se rukovode prostom računicom i idu tamo gde im je najjeftinije.
Najgore, među klijentima, prolaze oni već zaduženi, koji svoj zajam požele da refinansiraju u drugoj banci. Da bi to učinili, neophodno je da od svoje banke dobiju potvrdu o ukupnom dugu. A ta procedura traje od minimum jednog, najčešće tri dana, do čak celog meseca! Uz to, da bi se ovakva potvrda dobila, piše se zahtev i navode razlozi prelaska u drugu banku, uključujući i kamatnu stopu po kojoj će ona da odobri refinansirajući kredit.
- Kada klijent zatraži od nas potvrdu o stanju duga, unapred ga obaveštavamo da je rok za njeno dobijanje tri dana - rečeno nam je u jednoj banci sa velikim tržišnim učešćem.
- Kada zaprime zahtev u centrali, kolege iz kreditnog odeljenja pozovu klijenta, obično mu nudeći povoljnije uslove od trenutno važećih, kako bi ipak ostao u banci. Ukoliko to odbije, banka mu izdaje potvrdu o ostatku duga.
Kreditni službenici pamte i slučajeve da nisu klijentu mogli da odobre kredit zato što on u staroj banci mora da čeka na potvrdu o zaduženosti gotovo mesec dana!
- Gospođa koja je kod nas želela da prebaci račun i uzme refinansirajući kredit imala je problem u staroj banci gde su joj rekli da na potvrdu mora da čeka 20 dana. I još su joj rekli da bude srećna jer se u drugim bankama čeka i po ceo mesec! - priča je sa jednog bankarskog šaltera, koja je svoj srećan kraj dobila u međusobnom razgovoru šefova filijala dve banke.
Postoje i "suptilniji" metodi zadržavanja klijenta.
Da bi se zaokružio ceo proces refinansiranja zajma, postoji rok do kada klijent koji je prešao u novu banku mora da dostavi potvrdu da je u staroj sve namirio. A tamo, namerno ostavljen dug od svega jednog dinara na klijentovom računu, stvori novi problem sa Kreditnim biroom... - navodi naš sagovornik.
Skupa politika
Da je "otimanje" klijenata konkurentskim bankama postala ozbiljna "igra", pokazuju i apsurdni primeri. Tako, u jednoj banci, dugogodišnji klijent ne može da refinansira svoj keš kredit ispod 18 odsto kamate, dok istovremeno klijent druge banke ovde može bez problema da refinansira svoje dugove po znatno nižoj stopi, od 15 odsto! Na naše pitanje zašto je postojeći klijent u neravnopravnom položaju u odnosu na onog iz druge banke, kreditni službenik je samo slegao ramenima: "Takva je politika banke"...