Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije saopštilo je da je Vlada danas na predlog ovog ministarstva usvojila Uredbu o posebnim uslovima prometa određene robe, kojom se ograničava najviša ukupna stopa marže za određenu robu od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi, rok plaćanja te robe i vrednosti povraćaja, u cilju sprečavanja poremećaja na tržištu. Ovim dokumentom se ograničava najviša ukupna stopa marže u prometu određene robe u visini od 10 posto i to za pšenično brašno (tip “400” i “500”), jestivo biljno ulje (suncokretovo), termički obrađeno kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano) i jogurt, šećer (beli kristalni), sveže meso (svinjsko, goveđe i kokošje) i za slatkovodnu ribu. Na osnovu ove uredbe, rok plaćanja proizvođaču odnosno dobavljaču robe ne može biti duži od 60 dana od dana prijema računa za isporučenu robu, faktura mora sadržati posebno iskazanu visinu stope pojedinačne marže, kao i podatak o iskorišćenom delu najviše ukupne stope marže, dok povraćaj (remitenda) robe ne može biti veći od dva posto vrednosti isporučene robe na mesečnom nivou.
Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije saopštilo je da je Vlada danas na predlog ovog ministarstva usvojila Uredbu o posebnim uslovima prometa određene robe, kojom se ograničava najviša ukupna stopa marže za određenu robu od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi, rok plaćanja te robe i vrednosti povraćaja, u cilju sprečavanja poremećaja na tržištu.
Ovim dokumentom se ograničava najviša ukupna stopa marže u prometu određene robe u visini od 10 posto i to za pšenično brašno (tip “400” i “500”), jestivo biljno ulje (suncokretovo), termički obrađeno kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano) i jogurt, šećer (beli kristalni), sveže meso (svinjsko, goveđe i kokošje) i za slatkovodnu ribu.
Na osnovu ove uredbe, rok plaćanja proizvođaču odnosno dobavljaču robe ne može biti duži od 60 dana od dana prijema računa za isporučenu robu, faktura mora sadržati posebno iskazanu visinu stope pojedinačne marže, kao i podatak o iskorišćenom delu najviše ukupne stope marže, dok povraćaj (remitenda) robe ne može biti veći od dva posto vrednosti isporučene robe na mesečnom nivou.
U saopštenju resornog ministarstva se navodi da Uredba predviđa novčanu kaznu od 200.000 do dva miliona dinara za prekršaj pravnog lica ako postupa suprotno članovima 2 i 3 ove uredbe koji se odnose na ograničavanje i obračunavanje ukupne stope marže u prometu određene robe, rok plaćanja, sadržaj fakture i remitendu. Takođe, može se izreći i zaštitna mera zabrane pravnom licu da vrši određene delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine. Za prekršaj će se kazniti odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara, dok je novčana kazna za preduzetnika od 50.000 do 500.000 dinara i može se izreći zaštitna mera zabrane vršenja određenih delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.
Ova uredba, objavljena u “Službenom glasniku Republike Srbije” 30. decembra 2011. godine, stupila je na snagu narednog dana od dana objavljivanja i važi narednih šest meseci, dodaje se u saopštenju.