Rešenje za oko 3,5 milijardi evra loših kredita preduzeća i građana je započeto. Jedna od mogućnosti je da kupci zajmova od preduzeća koja ne mogu da ih vrate, uđu u rukovodstvo kompanija i da sa te pozicije rešavaju problem. Uglavnom je loš menadžment uzrok finansijskih problema u firmama. Ovo smatra Dušan Vujović, ministar finansija i ističe da američki investicioni fond KKR koji je kod nas kupio SBB nudi baš ovakav model za nenaplative kredite koji je prilagođen konkretnoj situaciji i uslovima u Srbiji. To znači "napasti" menadžment preduzeća koja ne vraćaju kredite, ističe Vujović. Fond KKR nudi prilagođeno rešenje, nasuprot onima koja daju druge velike firme, a koja podrazumevaju ogromne troškove i gubitke. Investitor će ponuditi da uz pomoć menadžmenta uđe u rešenje loših kredita i time, verovatno po klasterima, naći izlaz za ključne velike banke i velike dužnike. Takođe će se stvoriti uslovi da i banke vide da je ovakvo rešenje održivo. Mislim da je to ispravan način zaključivanja i pokušaj da se problem leči tamo gde je nastao, a to je u privatnom sektoru, dakle privredi...
Rešenje za oko 3,5 milijardi evra loših kredita preduzeća i građana je započeto. Jedna od mogućnosti je da kupci zajmova od preduzeća koja ne mogu da ih vrate, uđu u rukovodstvo kompanija i da sa te pozicije rešavaju problem. Uglavnom je loš menadžment uzrok finansijskih problema u firmama.
Ovo smatra Dušan Vujović, ministar finansija i ističe da američki investicioni fond KKR koji je kod nas kupio SBB nudi baš ovakav model za nenaplative kredite koji je prilagođen konkretnoj situaciji i uslovima u Srbiji.
- To znači "napasti" menadžment preduzeća koja ne vraćaju kredite - ističe Vujović. - Fond KKR nudi prilagođeno rešenje, nasuprot onima koja daju druge velike firme, a koja podrazumevaju ogromne troškove i gubitke. Investitor će ponuditi da uz pomoć menadžmenta uđe u rešenje loših kredita i time, verovatno po klasterima, naći izlaz za ključne velike banke i velike dužnike. Takođe će se stvoriti uslovi da i banke vide da je ovakvo rešenje održivo. Mislim da je to ispravan način zaključivanja i pokušaj da se problem leči tamo gde je nastao, a to je u privatnom sektoru, dakle privredi.
Kako kaže Vujović, započeta je procedura ocene nenaplativih zajmova, a uskoro kreće i provera u bankama. To će biti preduslov da se reši problem nenaplativih kredita. Najavljeni metod podržava i Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, koji smatra da je to ispravan način zaključivanja i pokušaj da se problem leči tamo gde je nastao - u privatnom sektoru, dakle privredi.
- Situacija sa lošim kreditima se stabilizovala - kaže Veroljub Dugalić. - Kod stanovništva oni iznose 10,4 odsto a kod preduzeća 25,8 odsto. U proseku procenat loših kredita je 20,7 odsto. To takođe predstavlja malo ohrabrenje pogotovu kada se zna da je, na primer, 31. oktobra 2013. godine procenat loših kredita bio 24,5 odsto a kod firmi 31,5 odsto.
Građani zaštićeni
- Kada su u pitanju građani, Narodna skupština je u decembru 2014. godine usvojila izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, kojima ograničenje ustupanja, odnosno prodaje potraživanja banke od stanovništva drugima koji nisu banke nije ukinuto - navode u Narodnoj banci Srbije.