Mlekarska industrija sa gorkim očekivanjima ušla je u novu godinu, jer je carina na uvoz ovog napitka iz Evropske unije potpuno ukinuta. Posle afere sa aflatoksinom i nelojalne konkurencije koja na naše tržište dolazi sa damping cenama, od 1. januara i carine su potpuno ukinute na mleko i mlečne proizvode. Mlekari podsećaju da je proizvodnja mleka još prošle godine smanjena za oko 3,3 odsto. U Srbiji je, inače, registrovano 187 mlekara, za četvrtinu manje nego pre deset godina. U isto vreme izvoz krava je porastao za oko 14,6 odsto, kao i izvoz mleka, jogurta i sireva. Uvozimo od 80 do 100 tona sirovog ili prerađenog mleka dnevno, uglavnom iz regiona.
Mlekarska industrija sa gorkim očekivanjima ušla je u novu godinu, jer je carina na uvoz ovog napitka iz Evropske unije potpuno ukinuta.
Posle afere sa aflatoksinom i nelojalne konkurencije koja na naše tržište dolazi sa damping cenama, od 1. januara i carine su potpuno ukinute na mleko i mlečne proizvode. Mlekari podsećaju da je proizvodnja mleka još prošle godine smanjena za oko 3,3 odsto. U Srbiji je, inače, registrovano 187 mlekara, za četvrtinu manje nego pre deset godina. U isto vreme izvoz krava je porastao za oko 14,6 odsto, kao i izvoz mleka, jogurta i sireva. Uvozimo od 80 do 100 tona sirovog ili prerađenog mleka dnevno, uglavnom iz regiona.
- Potpuno nespremni dočekujemo dolazak konkurencije, u poslednje dve godine većina farmera je i ionako imala smanjenje proizvodnje, a izostala je pomoć nadležnih da se sva grla upišu u knjige - kaže Josip Dulić, mlekar iz Đurđina i potpredsednik Centralne asocijacije za proizvodnju mleka.
- Očekivao sam da ćemo još krajem decembra dobiti nove, pojačane kriterijume za otkup mleka i svakog dana strepim kada će stići, jer će nam na taj, indirektan način, smanjiti cenu otkupnog mleka.