Uvoz mleka u prahu iz EU u vreme kada se, samo u Vojvodini, dnevno proizvodi višak od 200.000 litara, mali farmeri doživljavaju kao konkurentsku bitku u kojoj nemaju nikakvu šansu da se izbore na domaćem tržištu. Mlekarska industrija u Srbiji pašće na kolena pred naletom evropske reke mleka, koja preti da potopi domaće tržište, smatra Josip Dulić, farmer iz Đurđina, koji se više od dve decenije bavi ovim poslom, a godišnje isporučuje oko 600.000 litara mleka. Danas nama ulaze proizvodi koji su daleko jeftiniji nego što je proizvođačka cena i mi, normalno, ne možemo da im konkurišemo. U Ministarstvu kažu da ne mogu na to da utiču. Nije tačno. Zakon daje mogućnost da zaštitimo našu, domaću proizvodnju, samo što to, nekom, očigledno, nije u interesu, kaže Josip Dulić. Ovaj farmer iz Đurđina, koji ima 170 krava za mužu, kaže da su, uz uvoz sira, maslaca, a sada i mleka u prahu iz Evropske unije, mala srpska gazdinstva osuđena da izgube bitku u konkurenciji, a dok naše mleko bude prosipano, domaći potrošači će piti strano, i to goreg kvaliteta.
Uvoz mleka u prahu iz EU u vreme kada se, samo u Vojvodini, dnevno proizvodi višak od 200.000 litara, mali farmeri doživljavaju kao konkurentsku bitku u kojoj nemaju nikakvu šansu da se izbore na domaćem tržištu.
Mlekarska industrija u Srbiji pašće na kolena pred naletom evropske reke mleka, koja preti da potopi domaće tržište, smatra Josip Dulić, farmer iz Đurđina, koji se više od dve decenije bavi ovim poslom, a godišnje isporučuje oko 600.000 litara mleka.
"Danas nama ulaze proizvodi koji su daleko jeftiniji nego što je proizvođačka cena i mi, normalno, ne možemo da im konkurišemo. U Ministarstvu kažu da ne mogu na to da utiču. Nije tačno. Zakon daje mogućnost da zaštitimo našu, domaću proizvodnju, samo što to, nekom, očigledno, nije u interesu“, kaže Josip Dulić.
Ovaj farmer iz Đurđina, koji ima 170 krava za mužu, kaže da su, uz uvoz sira, maslaca, a sada i mleka u prahu iz Evropske unije, mala srpska gazdinstva osuđena da izgube bitku u konkurenciji, a dok naše mleko bude prosipano, domaći potrošači će piti strano, i to goreg kvaliteta.
"Nedavno je Evropska unija zabranila Bosni i Hercegovini izvoz 23.000 tona svežeg mleka. Znači, oni nisu hteli da ga prime u EU, ali je zato, to isto mleko, završilo u Srbiji. Srpskom detetu i narodu to može da se "progura", on može da to popije i pojede", konstatuje ogorčeno Dulić.
Josip Dulić, koji je i član Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine, kaže da je stočni fond sa milion grla tokom devetesetih, prošle godine pao na svega 300.000, a da činjenica da se mleko uvozi iz Evropske unije u situaciji kada se, samo u Vojvodini, dnevno proizvodi višak od 200.000 litara, znači da domaćem mleku dolaze – crni dani.