Na otplatu kredita Vlada potroši 40 odsto izvoza

Bez autora
Feb 23 2011

Posle zaduženja krajem prošle godine, od 250 miliona kod nekoliko komercijalnih banaka, Vlada od parlamenta traži saglasnost za novi kredit od 400 miliona dolara. Iako javni dug Srbije ove godine ne prelazi 38 odsto BDP, ekonomisti vide problem u činjenici da su troškovi servisiranja spoljnog duga sada oko 40 odsto našeg godišnjeg izvoza, a crvena lampica se pali već na 25 odsto. Predviđeno je da se Srbija zaduži radi pokrivanja budžetskog deficita i reprogramiranja dugova, uz garanciju Svetske banke i na period od 72 meseca. Davalac kredita bila bi „Sosijete ženeral banka“, zaduženje bi bilo u evrima, ali u protivvrednosti 400 miliona dolara. Vlada je sprovela postupak javnih nabavki, bilo je sedam ponuda. Ovo su najpovoljniji uslovi koji su na tržištu - rekla je Dragutinovićeva u Skupštini, obrazlažući novo zaduživanje.

Na otplatu kredita Vlada potroši 40 odsto izvozaPosle zaduženja krajem prošle godine, od 250 miliona kod nekoliko komercijalnih banaka, Vlada od parlamenta traži saglasnost za novi kredit od 400 miliona dolara.

Iako javni dug Srbije ove godine ne prelazi 38 odsto BDP, ekonomisti vide problem u činjenici da su troškovi servisiranja spoljnog duga sada oko 40 odsto našeg godišnjeg izvoza, a crvena lampica se pali već na 25 odsto.

Diana Dragutinović, ministarka finansija, pred poslanicima je kazala da je predviđeno da se Srbija zaduži radi pokrivanja budžetskog deficita i reprogramiranja dugova, uz garanciju Svetske banke i na period od 72 meseca.

Davalac kredita bila bi „Sosijete ženeral banka“, zaduženje bi bilo u evrima, ali u protivvrednosti 400 miliona dolara.

- Vlada je sprovela postupak javnih nabavki, bilo je sedam ponuda. Ovo su najpovoljniji uslovi koji su na tržištu - rekla je Dragutinovićeva u Skupštini, obrazlažući novo zaduživanje.

Prema poslednjim podacima Ministarstva finansija, na kraju januara meseca ove godine javni dug Srbije iznosio je 12,13 milijardi evra, što je 38 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Prema važećim zakonskim obavezama o fiskalnoj disciplini, taj dug ne sme da pređe 45 procenata BDP.

Konačnu odluku o novom zaduživanju od 400 miliona dolara doneće poslanici.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik