Na putovanja potrošimo 900 miliona evra

Bez autora
Dec 14 2015

Srpski turisti su i ove godine potrošili više novca na putovanja u inostranstvo nego lane, iako je letos manji broj naših građana otputovao u druge zemlje. Takođe, Srbija će do kraja decembra od turizma zaraditi znatno više nego prošle godine. Prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije, ukupan priliv po osnovu turizma za prvih devet meseci ove godine, iznosio je 685 miliona evra, što je za 53 miliona više u odnosu na isti period prethodne godine. U isto vreme, u NBS ističu da je devizni odliv iznosio 770 miliona evra, što je za 93 miliona više u odnosu na isti period lane.

Srpski turisti su i ove godine potrošili više novca na putovanja u inostranstvo nego lane, iako je letos manji broj naših građana otputovao u druge zemlje. Takođe, Srbija će do kraja decembra od turizma zaraditi znatno više nego prošle godine.

Prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije, ukupan priliv po osnovu turizma za prvih devet meseci ove godine, iznosio je 685 miliona evra, što je za 53 miliona više u odnosu na isti period prethodne godine. U isto vreme, u NBS ističu da je devizni odliv iznosio 770 miliona evra, što je za 93 miliona više u odnosu na isti period lane.

Turistički radnici procenjuju da će srpski turisti do kraja godine na putovanja potrošiti do 900 miliona evra (lane smo potrošili 863, a 2013. godine 841 milion evra), jer se nešto manje putuje zbog promenjenih bezbednosnih okolnosti u Zapadnoj Evropi.

Ovi podaci govore da posledice ekonomske krize treba shvatiti sa rezervom. U Nacionalnom udruženju turističkih agencija JUTA kažu da su agencije primetile pad broja turista koji su letovali organizovano u inostranstvu od pet odsto. Dakle, naši turisti su ili individualno organizovali odmor ili su oni koji su putovali bili šire ruke.

Najviše novca, kao i prethodnih godina, ostavili smo u Grčkoj - 242 miliona evra. Na drugom mestu je Turska, gde smo potrošili 83 miliona evra. U ovim zemljama turistički radnici bi trebalo posebno da cene srpske goste, jer su proteklog leta od njih zaradili 100, odnosno 21 milion više nego 2014. godine. U svim ostalim turističkim zemljama naši turisti su letos "škrtarili". Tako je Crna Gora od nas zaradila deset, a Hrvatska dvadeset miliona evra manje nego prethodne sezone.

Zanimljivo je da su naši poslovni ljudi, uprkos tome što su devizne dnevnice smanjene, do septembra potrošili osam miliona evra više nego prošle godine. Takođe, sve više srpskih studenata uči u inostranstvu, pa je i na obrazovanje potrošeno više nego lane.

Kada je zarada od turizma u pitanju, u Srbiji najviše troše gosti iz Republike Srpske - 101 milion za prvih devet meseci. Prema podacima Zavoda za statistiku, u Srbiji je boravilo 166.534 gostiju iz Republike Srpske, što je 19 odsto više nego lane. Povećanje je zabeleženo i među gostima iz Crne Gore, a iz Bugarske i Turske po čak 40 odsto! Nažalost, bugarski turisti ne troše mnogo, dok smo od turskih zaradili 28 miliona evra. Isto važi i za rumunske i italijanske turiste koji borave u istom broju (više od 80.000), ali "azuri" potroše duplo više. Međutim, ruski turisti su apsolutni rekorderi po potrošnji, jer po putovanju, u proseku, potroše po 1.000 evra!

Jedan od razloga zašto je zarada veća je sve veći broj stranih turista, naročito gostiju iz okruženja. Takođe, činjenica je i da su vaučeri, koje su građani mogli da dobiju od Vlade, smanjili negativnu tendenciju pada broja domaćih gostiju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik