Nakon loše godine, kakva je bila lanjska, naši pčelari užurbano sele košnice na bagrem koji obećava dobru pašu. Proizvođači očekuju dobar kvalitet meda koji se i do sada bez problema izvozio u Evropu, gde je visoko cenjen. Kada je reč o ceni meda za domaće tržište, najverovatnije neće biti značajnijeg pojeftinjenja, a kako se žale proizvođači pravi med se i dalje na tržištu bori sa falsifikatima. Sezona pčelarstva je u toku, a bagremu odgovaraju trenutne vremenske prilike. Proizvođači užurbano sele košnice koje će najverovatnije ove godine biti punije nego lane, tvrdi predsednik Društva pčelara "Jovan Živanović" u Novom Sadu Miodrag Čupić. Bagrem je krenuo i pčelari se velikom brzinom sele na odgovarajuće paše, gde je dobra koncentracija bagrema, a to je atar Bačke Palanke, Subotice i nekih drugih mesta u Vojvodini. Očekujemo da će ova godina biti daleko bolja nego prošla koja je bila katastrofalna za proizvođače, kaže Čupić.
Nakon loše godine, kakva je bila lanjska, naši pčelari užurbano sele košnice na bagrem koji obećava dobru pašu. Proizvođači očekuju dobar kvalitet meda koji se i do sada bez problema izvozio u Evropu, gde je visoko cenjen. Kada je reč o ceni meda za domaće tržište, najverovatnije neće biti značajnijeg pojeftinjenja, a kako se žale proizvođači pravi med se i dalje na tržištu bori sa falsifikatima.
Sezona pčelarstva je u toku, a bagremu odgovaraju trenutne vremenske prilike. Proizvođači užurbano sele košnice koje će najverovatnije ove godine biti punije nego lane, tvrdi predsednik Društva pčelara "Jovan Živanović" u Novom Sadu Miodrag Čupić.
"Bagrem je krenuo i pčelari se velikom brzinom sele na odgovarajuće paše, gde je dobra koncentracija bagrema, a to je atar Bačke Palanke, Subotice i nekih drugih mesta u Vojvodini. Očekujemo da će ova godina biti daleko bolja nego prošla koja je bila katastrofalna za proizvođače", kaže Čupić.
Naš med je cenjena roba na najzahtevnijim tržištima Evropske unije. Međutim, na našem tržištu ima dosta falsifikata koji konkurišu pravom medu, žali se Čupić. On ocenjuje da tržište određuje cenu, ali uprkos povoljnijoj godini, najverovatnije med neće znatnije pojeftiniti.
"U Srbiji se potroši hiljadu tona falsifikovanog meda. Nažalost nemamo inspekcije i odgovarajuće organe koji bi to suzbili i kontrolisali. Moja je procena da i pored povećanog prinosa meda ove godine, on neće znatnije pojeftiniti. Mada, tržište diktira cenu", ocenjuje Čupić.
Da Srbija nudi najkvalitetniji med, pokazaćemo i na predstojećem "Poljoprivrednom sajmu" u Novom Sadu, kaže Čupić i zaključuje da će Društvo pčelara posetiocima predstaviti sertifikovani fruškogorski lipov med, čiji je kvalitet potvrđen i u Evropskoj uniji.