Nakon katastrofalne prošle, ova godina rekordna po prinosima meda

Bez autora
Jun 15 2015

Bosanskohercegovački pčelari zadovoljno trljaju ruke. Nakon katastrofalne prošle godine, u kojoj pčele nisu mogle sakupiti dovoljne zalihe hrane ni za svoje potrebe, ova godina mogla biti biti rekordna po prinosima meda. Prva značajna paša u BiH bagrem ove godine napunio je medišta kod većine pčelara, a dobro su medile i ostale medonosne biljke. Pčelari koji su tokom juna pčele odvezli na planinu također se hvale da im je vaga u samo pet dana porasla za oko sedam kilograma, što je jako dobro iako se prava planinska paša očekuje tek od polovine mjeseca, kada bi dnevni prinosi mogli ići i do tri i po kolograma po košnici. Tako vam je to sa pčelama, kažu pčelari. Jedne godine ne dobijete niti jednu teglu meda, a onda druge godine pčele donesu za dvije godine.

Nakon katastrofalne prošle, ova godina rekordna po prinosima medaBosanskohercegovački pčelari zadovoljno trljaju ruke. Nakon katastrofalne prošle godine, u kojoj pčele nisu mogle sakupiti dovoljne zalihe hrane ni za svoje potrebe, ova godina mogla biti biti rekordna po prinosima meda, piše bh. novinska agencija Patria.

Prva značajna paša u BiH bagrem ove godine napunio je medišta kod većine pčelara, a dobro su medile i ostale medonosne biljke.

Pčelari koji su tokom juna pčele odvezli na planinu također se hvale da im je vaga u samo pet dana porasla za oko sedam kilograma, što je jako dobro iako se prava planinska paša očekuje tek od polovine mjeseca, kada bi dnevni prinosi mogli ići i do tri i po kolograma po košnici.

Tako vam je to sa pčelama, kažu pčelari. Jedne godine ne dobijete niti jednu teglu meda, a onda druge godine pčele donesu za dvije godine.

Iako je bh. med ocijenjen kao jedan od najkvalitetnijih u Evropi, BiH godišnje uvozi više od 300 tona meda, od čega je najveći dio loše ili sumnjive kvalitete, piše Patria.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik