Namjenska industrija naše zemlje je vodeća u regiji. U protekloj godini ostvaren je promet od 150 milijuna maraka. Sudeći prema ugovorenim poslovima za 2015. godinu, očekuje se promet od 200 milijuna maraka. Sve to doprinjet će i povećanju broja zaposlenih. Samo u protekle 4 godine, u ovom sektoru broj zaposlenih je povećan za 34 posto. Proizvodnja namjenske industrije već nekoliko godina bilježi konstantan rast. 2010. godine ostvaren je promet od 65 milijuna maraka. U 2011. porastao je na 86 milijuna, dok je u 2012. i 2013. povećan na 103 milijuna maraka. U protekloj godini ostvaren je rekordan promet od 150 milijuna maraka. Kapaciteti namjenske industrije u našoj zemlji, daleko su veći, ističe resorni ministar.
Namjenska industrija naše zemlje je vodeća u regiji. U protekloj godini ostvaren je promet od 150 milijuna maraka. Sudeći prema ugovorenim poslovima za 2015. godinu, očekuje se promet od 200 milijuna maraka. Sve to doprinjet će i povećanju broja zaposlenih.
Samo u protekle 4 godine, u ovom sektoru broj zaposlenih je povećan za 34 posto. Proizvodnja namjenske industrije već nekoliko godina bilježi konstantan rast. 2010. godine ostvaren je promet od 65 milijuna maraka. U 2011. porastao je na 86 milijuna, dok je u 2012. i 2013. povećan na 103 milijuna maraka. U protekloj godini ostvaren je rekordan promet od 150 milijuna maraka. Kapaciteti namjenske industrije u našoj zemlji, daleko su veći, ističe resorni ministar.
“Vrijednost ugovorenih poslova već danas iznosi oko 160 milijuna KM. Nikad nam se nije desilo da u jednu godinu uđemo sa tolikom vrijednošću ugovorenih radova. I obično na kraju realizovana vrijednost bude za 20 do 30 posto veća i to je ono što je dalo nama optimizam da ćemo u ovoj godini dostići 200 milijuna”, kazao je resorni ministar Erdal Trhulj. Dileme nema da će domaće kompanije koje se bave namjenskom industrijom odgovoriti potrebama tržišta. Vodeća tvornica, Unis Ginex otvorila je dvije nove proizvodne linije te je zaposleno 150 novih radnika. Tako je broj zaposlenih od 2010. godine, sa 350 porastao na 500 radnika. Unis je trenutno u procesu nabavke još dvije proizvodne linije, jer su njihovi proizvodi traženi u cijelom svijetu. Konjički Igman je u potpunosti iskoristio postojeće kapacitete. Broj zaposlenih popeo se na tisuću.
Zahvaljujući dobrom poslovanju, u Igmanu je moguća izgradnja novih proizvodnih linija. “Igman je sada došao u situaciju, nakon što je sve svoje dugove izmirio, da višak kapitala koji mu ostane ove godine, a to je sigurno nekih 10 milijuna, može uložiti, i tako je dogovoreno, u izgradnju novih proizvodnih linija prvenstveno lovačke municije i to bi moglo osigurati otvaranje oko 200-300 radnih mjesta i Igman postaje srce zapošljavanja i srce privrede Konjicu kao što je i bio prije”, kazao je ministar Trhulj. Smatra da ono što su postigle Unis i Igman, moguće je i za ostale kompanije. Binas, Pretis i BNT, imaju veliku mogućnost razvoja. “Mislim da je Pretis možda i najbliži, jednostavno hoda po toj jednoj ivici uspjeha ili neuspjeha.
Očekujemo da uz pomoć Vlade dobije jedno kreditno zaduženje da realizuje lot 2 sa Saudijskom Arabijom gdje bi trebali naplatiti oko 10,6 milijuna, a ugovorio je još 12 milijuna dolara novi posao, ja očekujem da će u ovoj godini to sve krenuti kako treba sa Pretisom”, ističe resorni ministar. Namjenska industrija zasigurno je, pored proizvodnje električne energije, najuspješnija grana privrede u našoj zemlji. Upravo u tom sektoru očekuje se otvaranje novih radnih mjesta. “Ako smo uspjeli za 4 godine povećati broj zaposlenih za 34 posto, ja očekujem bar 50 posto da se sad sa ovakvim uvjetima može povećati zaposlenost, i da konačno u namjenskoj industriji dođemo do 5-6 tisuća radnih mjesta angažovanih”, kazao je Trhulj.
Bh. kompanije izvoze u 54 zemlje svijeta i namjenska industrija BiH je vodeća u zemljama regije, ističe resorni ministar. Tri najvažnija partnera koja su doprinjela rastu namjenske industrije su SAD, Saudijska Arabija i Turska, prenosi TV1.