Nastavlja se potraga za jadaritom

Bez autora
Jun 13 2012

Za sada nema informacija o tome da li je jadarit pronađen bilo gde u Srbiji, osim nalazišta u Jadarskoj dolini kod Loznice. Međutim, iz beogradske firme „Rio Sava”, ćerke američke multikompanije „Rio Tinto” za Srbiju, potvrđeno je da se nastavlja sa sistematskim istraživanjima i na drugim lokacijama u skladu sa strategijom koja se oslanja na otkrivanje onih nalazišta koja mogu da postanu veliki, dugoročni i efikasni rudnici. Kada, za koju godinu, bude završena studija predizvodljivosti i analizirani rezultati preko 150 istražnih bušotina, biće znatno jasnije prisustvo ovog dragocenog minerala u nedrima naše zemlje. Jadarita ima na prostoru Valjeva, mioničke, ubske opštine i Belanovice, a postoji dosta indicija i naučne logike da se u izdeljenom neogenom basenu stvorenom pre nekoliko desetina miliona godina jadarit „otkotrljao” i do valjevskog kraja. Naravno, ova pretpostavka se može proveriti samo otvaranjem istražnih bušotina.

Nastavlja se potraga za jadaritomZa sada nema informacija o tome da li je jadarit pronađen bilo gde u Srbiji, osim nalazišta u Jadarskoj dolini kod Loznice.

Međutim, iz beogradske firme „Rio Sava”, ćerke američke multikompanije „Rio Tinto” za Srbiju, Politici je potvrđeno da se nastavlja sa sistematskim istraživanjima i na drugim lokacijama u skladu sa strategijom koja se oslanja na otkrivanje onih nalazišta koja mogu da postanu veliki, dugoročni i efikasni rudnici. Kada, za koju godinu, bude završena studija predizvodljivosti i analizirani rezultati preko 150 istražnih bušotina, biće znatno jasnije prisustvo ovog dragocenog minerala u nedrima naše zemlje.

Dr Danica Srećković-Batoćanin sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, nedavno je za Politiku izjavila da jadarita ima na prostoru Valjeva, mioničke, ubske opštine i Belanovice, da postoji dosta indicija i naučne logike da se u izdeljenom neogenom basenu stvorenom pre nekoliko desetina miliona godina jadarit „otkotrljao” i do valjevskog kraja. Naravno, kako je dodala, njena se pretpostavka može proveriti samo otvaranjem istražnih bušotina.

Nernad Grubin, direktor kompanije „Rio Sava”, koji je bio u grupi domaćih i američkih geologa koji su 2004. godine pronašli jadarit u rejonu Loznice, za „Politiku” naglašava da u ovakvim poslovima ne sme biti previše nestrpljenja i nerealnih očekivanja, jer razvoj projekata za eksploataciju mineralnih ležišta, po svetskim standardima, traje od 10 do 20 godina.

Do sada je kompanija „Rio Tinto” investirala više od 20 miliona dolara u istraživačke aktivnosti, a prošle godine je odobrila dodatnih 27 miliona dolara za izradu studije o predizvodljivosti, koja će omogućiti bolji uvid u karakteristike nalazišta i njihovog potencijala za eksploataciju. Jadarska dolina jedino je mesto na svetu u kome je potvrđeno postojanje ovog minerala. Inače, jadarit koji je dobio ime po reci Jadar, sadrži 7,3 odsto litijum-oksida i 47,2 odsto bor-oksida, koji su glavne i ekonomski isplative komponente.

Kako prenosi Politika, podaci, na osnovu dosadašnjih istraživanja, potvrdili su postojanje oko 125,3 miliona tona jadarita sa prosečnim sadržajem od 1,85 odsto litijum-oksida i 16,2 miliona tona borne kiseline. Međutim, s obzirom na to da je još u toku faza predizvodljivosti ovo su samo preliminarni podaci koji se mogu promeniti.

Grubin podseća da se litijum koristi u nizu proizvoda od kojih su najpoznatije: baterije za mobilne telefone, hibridna i električna vozila. Borati koji su druga komponenta jadarita važan su sastojak za izradu: stakla, keramike, mineralnih đubriva, deterdženata, sredstava za impregnaciju drveta i brojnih drugih proizvoda.

Postoji više nalazišta litijuma u različitim oblicima uglavnom lociranih na prostoru južne Amerike, odnosno u takozvanom ABC trouglu koji čine Argentina, Bolivija i Čile. Ipak, jadarit je pronađen jedino u Srbiji. Iako svaki veliki projekat u rudarstvu nosi određene rizike investiranja, koje prvenstveno stvara nepredvidivost tržišnih kretanja i geoloških karakteristika, prve procene govore da bi nalazište u Jadarskoj dolini moglo zadovoljiti 20 odsto svetske i čak 80 odsto evropske tražnje za litijumom. Rezultati su za sada ohrabrujući, ali iako smo uzbuđeni zbog takve mogućnosti, konačnu potvrdu imaćemo po završetku faze predizvodljivosti i izrade studije izvodljivosti, kaže za Politiku Nenad Grubin, najavljujući da će biti nastavljena istraživanja drugih lokacija u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik