Nedovoljna uloga alternativnih goriva u Srbiji

Bez autora
Nov 30 2011

Industrija godišnje troši 2,8 miliona tona ekvivalenta nafte, što je udeo od 34 posto u potrošnji finalne energije, tako da bi većim korišćenjem alternativnih izvora mogla da ostvari energetske uštede. Od industrijskih grana, najviše energije troše cementna industrija, industrija građevinskog materijala, prehrambena industrija i procesna i hemijska industrija, koje učestvuju ukupno sa 75 posto u potrošnji finalne energije. Prosečna upotreba alternativnih goriva u cementnoj industriji u EU iznosi oko 15 posto i taj udeo varira od zemlje do zemlje. U zemljama Beneluksa taj udeo iznosi više od 50 posto, a u Nemačkoj i Francuskoj između 25 i 50 posto. Upotreba alternativnih goriva nije novina već standard u EU, a cementare su pogodne za korišćenje takvog goriva jer su cementne peći bezbedne za spaljivanje otpada. U Srbiji, međutim, upotreba guma kao goriva u cementarama zakonski je ograničena na 12 posto energije, dok je u EU dozvoljeni procenat iznosi 45 do 50 posto.

Nedovoljna uloga alternativnih goriva u SrbijiIndustrija godišnje troši 2,8 miliona tona ekvivalenta nafte, što je udeo od 34 posto u potrošnji finalne energije, tako da bi većim korišćenjem alternativnih izvora mogla da ostvari energetske uštede.

Od industrijskih grana, najviše energije troše cementna industrija, industrija građevinskog materijala, prehrambena industrija i procesna i hemijska industrija, koje učestvuju ukupno sa 75 posto u potrošnji finalne energije.

Kako je izjavio generalni direktor kompanije Holcim Srbija Gustavo Navaro, prosečna upotreba alternativnih goriva u cementnoj industriji u EU iznosi oko 15 posto i taj udeo varira od zemlje do zemlje. U zemljama Beneluksa taj udeo iznosi više od 50 posto, a u Nemačkoj i Francuskoj između 25 i 50 posto. Upotreba alternativnih goriva nije novina već standard u EU, a cementare su pogodne za korišćenje takvog goriva jer su cementne peći bezbedne za spaljivanje otpada. Navaro je istakao da je u Srbiji, međutim, upotreba guma kao goriva u cementarama zakonski ograničena na 12 posto energije, dok u EU dozvoljeni procenat iznosi 45 do 50 posto. To znači da u Srbiji godišnje može da se koristi kao gorivo između 10 i 15 tona godišnje, dok se uglja koristi neuporedivo više.

U Srbiji je zakonom upotreba komunalnog otpada kao goriva ograničena na 18 posto, pa je evidentno da uloga alternativnih goriva u Srbiji još nije velika. Očekuje se da će Vlada Srbije doneti uredbu koja će biti u skladu sa standardima EU u ovoj oblasti u smislu povećanja dozvoljenog učešća guma.

Direktor kompanije Holcim je saopštio da u Holcimovoj cementari u Popovcu postoje postrojenja za korišćenje otpada i da je u toj cementari ostvaren udeo alternativnih goriva od 11 posto. Upotrebom alternativnih goriva postiže se ušteda prirodnih neobnovljivih resursa, smanjivanje ukupnih emisija ugljen dioksida, kao i otvaranje novih "zelenih radnih mesta", što je značajno za lokalnu zajednicu, objašnjava Navaro.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik