Nema više tehničkog bez odlaska u servis

Bez autora
Feb 21 2012

Sva vozila koja prođu tehnički pregled moraće da budu fotografisana ili snimljena kamerom čim stupi na snagu novi pravilnik koji su usaglasili policija i Nacionalna asocijacija tehničkih pregleda. Time će biti sprečene sve zloupotrebe u ovoj oblasti, kojih nije malo. U Srbiji ogroman broj automobila dobije uverenje o tehničkoj ispravnosti iako ih vlasnici uopšte ne dovezu na kontrolnu traku, i to se vlasniku naplati dodatnih 2.000, 3.000 dinara na uobičajene troškove. Zbog toga je policija prošle godine sprovela 2.500 kontrola i donela 300 rešenja o privremenom oduzimanju ovlašćenja servisima, što je gotovo tri puta više od višegodišnjeg proseka. Svake godine imamo sve više servisa za tehničke preglede, a srazmerno tome raste i broj prijava. Problem je što je privremeni gubitak ovlašćenja za rad mala kazna u odnosu na profit koji se na ovaj način ostvaruje. Zbog toga je predložen novi pravilnik kojim bi se znatno pooštrila pravila tehničkih pregleda.

Nema više tehničkog bez odlaska u servisSva vozila koja prođu tehnički pregled moraće da budu fotografisana ili snimljena kamerom čim stupi na snagu novi pravilnik koji su usaglasili policija i Nacionalna asocijacija tehničkih pregleda.

Time će biti sprečene sve zloupotrebe u ovoj oblasti, kojih nije malo.

U Srbiji, kažu upućeni, ogroman broj automobila dobije uverenje o tehničkoj ispravnosti iako ih vlasnici uopšte ne dovezu na kontrolnu traku, i to se vlasniku naplati dodatnih 2.000, 3.000 dinara na uobičajene troškove. Zbog toga je policija prošle godine sprovela 2.500 kontrola i donela 300 rešenja o privremenom oduzimanju ovlašćenja servisima, što je gotovo tri puta više od višegodišnjeg proseka.

"Svake godine imamo sve više servisa za tehničke preglede, a srazmerno tome raste i broj prijava. Problem je što je privremeni gubitak ovlašćenja za rad mala kazna u odnosu na profit koji se na ovaj način ostvaruje. Zbog toga smo predložili novi pravilnik kojim bi se znatno pooštrila pravila tehničkih pregleda",kažu za "Press" u MUP-u i dodaju da postoji i oko 500 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog nepropisnog obavljanja tehničkih pregleda, što vodi ka privremenom oduzimanju ovlašćenja za rad.

Serviseri se najčešće odlučuju da prekrše zakon zbog provizija od osiguravajućih društava, koje dobijaju kada prodaju polise osiguranja prilikom tehničke provere vozila. Jer ako serviser odbije da izda uverenje o ispravnosti vozila, vozač će ga dobiti u drugom servisu, koji će mu usput prodati i osiguranje i uzeti pomenutu proviziju. Zbog toga je u prethodnih petnaestak godina broj firmi za tehničke preglede porastao čak za četiri puta, sa oko 300 na 1.200 dinara.

Policija ima veliki problem da dokaže da neko vozilo nije prošlo kontrolnu traku servisa, pa se rešenje vidi u novom pravilniku o tehničkom pregledu. Ako on bude usvojen, vozila bi se fotografisala ili snimala tokom pregleda, a snimci bi se čuvali kod servisera.

Takođe, svako pregledano vozilo bilo bi zabeleženo u kompjuteru, koji bi bio povezan sa policijom i na taj način bi se obezbedila apsolutna kontrola.

U Nacionalnoj asocijaciji tehničkih pregleda (NATEP) kažu, međutim, da novi pravilnik stoji u MUP-u više od godinu dana. Razlog nije u njegovom sadržaju, oko kojeg su svi saglasni, već u tome što bi zajedno sa ovim pravilnikom trebalo da bude promenjen i onaj o tehničkim karakteristikama vozilima, s obzirom na to da su dva dokumenta "naslojena" jedan na drugi.

"Očekivali smo da će pravilnik biti usvojen još 1. maja prošle godine, ali ništa se nije desilo. U prvih godinu dana vozila bi se samo fotografisala, dok bi kasnije bila snimana. Serviseri bi tako pred policijom imali neoboriv dokaz da je neko vozilo prošlo tehnički pregled", navodi Vladimir Marinković iz NATEP-a.

Trenutno se nesavesnim serviserima oduzima ovlašćenje za rad do dva meseca, a kazne se kreću od 60.000 do 600.000 dinara. Ipak, dešava se i da servis uopšte ne plati kaznu. Zbog svega ovoga serviserima se isplati da mućkaju u obavljanju pregleda vozila. Novi pravilnik, međutim, predviđa da bi serviser mogao da izgubi privremeno dozvolu za rad dva puta, dok bi treći put to bilo trajno.

Udruženja servisera, s druge strane, traži i da se poveća cena tehničkog pregleda, sa sadašnjih od 500 do 1.500 dinara, na čak 2.500. Kako tvrde, u suprotnom im ne bi bilo isplativo da rade.

"Jedan servis tehničkog pregleda može godišnje da pregleda oko 2.500 vozila. Ako to pomnožite, na primer, sa 1.000 dinara, jasno je da je to posao koji ne može da se isplati. Tek bi 2.500 dinara po pregledu omogućilo minimum rentabilnosti", kaže Marinović.

Poslednju reč, kada se radi o ceni, daje Ministarstvo trgovine, pa Marinović smatra da do poskupljenja ipak neće doći u dogledno vreme.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik