Nestaju li mobilni telefoni „za dinar”

Bez autora
Jun 26 2012

Vreme kada je u Evropi bilo jeftino pa čak i besplatno doći do mobilnog telefona prilikom potpisivanja novog ugovora s operaterom, moglo bi uskoro da postane prošlost. Telekomunikacione kompanije suočene sa slabim profitom i zbog jake konkurencije ukidaju podrške zahvaljujući kojima su korisnici mogli jeftino da kupe najnovije modele pametnih telefona. Kao oglednu zemlju izabrali su Španiju gde su dva najveća operatera objavila da novim korisnicima neće više nuditi mobilne telefone po povlašćenim cenama. Sudeći po najavama koje stižu iz „Telekoma”, „Telenora” i „Vipa”, oči telekomunikacionih kompanija koje posluju u Srbiji uperene su u dešavanja na drugim tržištima. Spremno će dočekati nove tendencije, kakve god da budu bile. Da li će se u nekom narednom periodu ograničiti ili ukinuti, količina takozvanih telefona za dinar (najnovije generacije) koje nude klijentima, zavisi i od poteza koje budu vukle konkurentske firme.

Nestaju li mobilni telefoni „za dinar”Vreme kada je u Evropi bilo jeftino pa čak i besplatno doći do mobilnog telefona prilikom potpisivanja novog ugovora s operaterom, moglo bi uskoro da postane prošlost.

Telekomunikacione kompanije suočene sa slabim profitom i zbog jake konkurencije ukidaju podrške zahvaljujući kojima su korisnici mogli jeftino da kupe najnovije modele pametnih telefona, navodi se u analizi koju je nedavno objavio Rojters. Kao oglednu zemlju izabrali su Španiju gde su dva najveća operatera objavila da novim korisnicima neće više nuditi mobilne telefone po povlašćenim cenama.

Sudeći po najavama koje stižu iz „Telekoma”, „Telenora” i „Vipa”, oči telekomunikacionih kompanija koje posluju u Srbiji uperene su u dešavanja na drugim tržištima. Kako ističu za „Potrošač” spremno će dočekati nove tendencije, kakve god da budu bile.

Da li će se u nekom narednom periodu ograničiti ili ukinuti, količina takozvanih telefona za dinar (najnovije generacije) koje nude klijentima, zavisi i od poteza koje budu vukle konkurentske firme. Za sada niko ne najavljuje radikalne poteze, ali priznaju da sve više građana koristi mogućnost da kupi telefone po povlašćenim cenama što jeste finansijski pritisak na operatere.

–Trudimo se da obezbedimo što bolju ponudu telefonskih aparata i pratimo svetske trendove tako da je veliki broj smart modela u ponudi. Korisnicima koji ne žele da uzmu telefon iz naše ponude mogu da dobiju popust od 50 odsto na izabrani paket tokom trajanja ugovora 12 ili 24 meseca. Za sada je plan da se održi ponuda u svim segmentima tako i u top ponudi – ističu u „Telekomu”. Sa druge strane, u ovoj kompaniji potvrđuju da „tendencija jeste da korisnici prelaze na postpejd tarife uz korišćenje subvencija za korišćenje „smart” telefona.

– Teško je očekivati da će taj trend moći da se održi – kažu u „Telekomu”.

U konkurentskom „Telenoru” objašnjavaju da posluju na mnogim tržištima na kojima subvencionisanje mobilnih telefona nije zastupljeno, tako da imaju iskustva i sa ovakvim modelom poslovanja.

– Imamo pripremljene strategije za obe alternative, a primena zavisi od mnogih faktora koji su u direktnoj vezi sa makroekonomskim kretanjima na srpskom tržištu– naglašavaju u ovoj kompaniji.

I u „Vipu”, koji je poslednji stigao na tržište Srbije, kažu da pažljivo prate trendove na domaćem i internacionalnom tržištu kako bi pravovremeno mogli da odgovore na potrebe korisnika u našoj zemlji. Ipak ističu da njihova istraživanja pokazuju da je u Srbiji telefon uz paket i dalje najpovoljniji način da korisnici dođu do željenog uređaja, tako da u narednom periodu ne planiraju da smanjuju ponudu telefona.

– Naprotiv, naša je strategija da u svakom trenutku imamo što veći broj atraktivnih uređaja za svaki segment korisnika. U vezi sa pomenutim tržišnim trendovima, naša pretpostavka je da će, ukidanjem ugovorne obaveze, korisnici mnogo lakše moći da prelaze od jednog operatera do drugog, što će primorati operatere da izlaze na tržište sa još konkretnijim tarifnim paketima namenjenim privlačenju novih korisnika– prognoziraju u „Vipu”.

Može li, kako se smatra, takva politika i da naudi operaterima budući da je ova usluga jedan od načina da se klijent zadrži najmanje dve godine u mreži? Hoće li promene u politici dotiranih telefona nauditi proizvođačima pametnih telefona, naročito firmama „Epl” i „Samsung”, koji proizvode najskuplje uređaje.

U „Vipu” su uvereni da ovakve promene mogu da se odraze i na dobavljače koji će verovatno nastojati da kroz pojačanu ponudu i prodaju uređaja na otvorenom tržištu nadoknade smanjen plasman preko operatera.

Postoje različita viđenja uticaja ovakve politike na operatere i ona su u direktnoj vezi sa pozicijom određenog operatera na tržištu (udeo na tržištu, model poslovanja, portfolio usluga, vlasnička struktura…, smatraju u „Telenoru”.

– Što se tiče proizvođača mobilnih telefona, svakako da bi ovakva politika najviše naudila onima koju proizvode najskuplje modele – kažu u „Telenoru”.

Kakvi su rezultati nove poslovne prakse u Evropi? Kako navodi Rojters, dva najveća mobilna operatera u Evropi, „Vodafon” i „Telefonika”, odlučili su da iskoriste Španiju za testiranje planova za velike promene modela poslovanja. „Telefonika” je u martu objavila da u Španiji neće nuditi dotirane telefone za nove korisnike. Umesto toga ponudila je korisnicima plan otplate ukoliko budu hteli da kupe telefon. „Vodafon” je ubrzo pošao za „Telefonikom”.

U Francuskoj nove klijente stiče mobilni igrač „Iliad” zahvaljujući ekstraniskim troškovima, iako klijentima ne nudi dotacije za uređaje. Firma je sredinom januara pustila u rad svoju uslugu „fri mobajl” koja ne nudi nikakve dotirane telefone. I pored toga uspela je za kratko vreme da privuče 2,6 miliona korisnika, zahvaljujući ponudi neograničenih usluga po veoma niskoj pretplati. Direktor marketinga operatera SFR procenjuje da će uskoro usluge mobilne telefonije na taj način koristiti 30 odsto svetskog stanovništva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik