Od ukupno 33 banke, koliko ih posluje u Srbiji, samo njih 12 je u domaćem vlasništvu. Preostale banke imaju svoje "majke" u čak 11 država. Najbrojnije su banke iz Austrije i Grčke, ima ih po četiri iz obe zemlje. Iako srpski zakoni ne dozvoljavaju veliki uticaj ovih "majki" na svoje banke-ćerke, trenutna kriza i te kako se odražava i na ovdašnje tržište. Ako ništa drugo, ono bar zato što matice nemaju više novca koji bi plasirale preko ovih banaka. Banke u stranom vlasništvu drže čak 74 odsto ukupnih sredstava bankarskog sektora. One imaju i 75 odsto ukupnog kapitala, ali i 70 odsto zaposlenih. Lane su ostvarile dobitak pre oporezivanja od 22,9 milijardi dinara. Najznačajnije banke u vlasništvu stranih lica po učešću u ukupnoj aktivi bankarskog sektora potiču iz Italije i Austrije, sa 22 odsto odnosno 19 odsto ukupnog učešća. Sledi Grčka sa 15 odsto, Francuska sa 10 odsto i sve ostale zemlje sa osam odsto učešća.
Od ukupno 33 banke, koliko ih posluje u Srbiji, samo njih 12 je u domaćem vlasništvu. Preostale banke imaju svoje "majke" u čak 11 država.
Najbrojnije su banke iz Austrije i Grčke, ima ih po četiri iz obe zemlje. Iako srpski zakoni ne dozvoljavaju veliki uticaj ovih "majki" na svoje banke-ćerke, trenutna kriza i te kako se odražava i na ovdašnje tržište. Ako ništa drugo, ono bar zato što matice nemaju više novca koji bi plasirale preko ovih banaka.
Banke u stranom vlasništvu drže čak 74 odsto ukupnih sredstava bankarskog sektora. One imaju i 75 odsto ukupnog kapitala, ali i 70 odsto zaposlenih. Lane su ostvarile dobitak pre oporezivanja od 22,9 milijardi dinara.
- Najznačajnije banke u vlasništvu stranih lica po učešću u ukupnoj aktivi bankarskog sektora potiču iz Italije i Austrije, sa 22 odsto odnosno 19 odsto ukupnog učešća - ističu u Narodnoj banci Srbije.
- Sledi Grčka sa 15 odsto, Francuska sa 10 odsto i sve ostale zemlje sa osam odsto učešća.
Banke u domaćem vlasništvu, pak, drže 25 odsto ukupnog kapitala i beleže godišnji gubitak od čak 21,7 milijardi dinara. Ovakvo loše poslovanje domaće banke duguju gubitku Agrobanke, koja je sada u stečaju, a zabeležila je negativan rezultat od čak 300 miliona evra (oko 30 milijardi dinara). Slučaj Agrobanke uslovio je pooštravanje kontrole poslovanja i ostalih banaka na ovdašnjem tržištu.
Među najvećim bankama u Srbiji, samo su dve domaće: Komercijalna banka je na drugom mestu po veličini, sa 257 milijardi dinara ukupne aktive (to su ukupna sredstva banke), a AIK banka Niš na osmom mestu sa 139 miliona dinara ukupne aktive. Sve ostale banke na ovom spisku imaju strane vlasnike.
- Sa ukupnom aktivom od 392 milijarde dinara i učešćem od 14,8 odsto u ukupnoj aktivi celog bankarskog sektora, Banka Inteza predstavlja najveću banku u bankarskom sistemu Srbije - ističu u NBS.
- Slede Komercijalna, Unikredit, Rajfajzen, Sosijete ženeral.
Čak tri grčke banke: Eurobank EFG, Vojvođanska i Alfa banka nalaze se na spisku deset najvećih.