Novi zakon neće ubrzati izdavanje građevinskih dozvola

Bez autora
Dec 12 2013

Nacrt zakona o uređenju prostora i izgradnji ne garantuje brže izdavanje građevinskih dozvola jer nije usaglašen sa sektorskim zakonima koji regulišu rad javnih preduzeća i drugih nosilaca javnih ovlašćenja, što će predstavljati značajnu kočnicu u primeni, pokazala je analiza Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj. Sektorski zakoni o energetici, šumama, vodama, putevima sačuvaće javnim preduzećima pravo odlučivanja u procesu odobravanja građevinske dozvole, što je i do sada predstavljalo najveće usko grlo sistema, tvrde u NALED-u, zbog kojeg Srbija ima jednu od najkomplikovanijih i najdužih procedura u svetu. Zato stručnjaci upozoravaju da je neophodno usaglašavanje tih zakona bilo neophodno.

Novi zakon neće ubrzati izdavanje građevinskih dozvolaNacrt zakona o uređenju prostora i izgradnji ne garantuje brže izdavanje građevinskih dozvola jer nije usaglašen sa sektorskim zakonima koji regulišu rad javnih preduzeća i drugih nosilaca javnih ovlašćenja, što će predstavljati značajnu kočnicu u primeni, pokazala je analiza Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.

Sektorski zakoni o energetici, šumama, vodama, putevima sačuvaće javnim preduzećima pravo odlučivanja u procesu odobravanja građevinske dozvole, što je i do sada predstavljalo najveće usko grlo sistema, tvrde u NALED-u, zbog kojeg Srbija ima jednu od najkomplikovanijih i najdužih procedura u svetu. Zato stručnjaci upozoravaju da je neophodno usaglašavanje tih zakona bilo neophodno.

Osim toga, novi zakon neće dozvoljavati gradnju po generalnom urbanističkom planu što znači da će investitori i dalje morati da čekaju da gradovi i opštine usvoje prostorne planove.

„Predlažemo da se pronađe alternativno rešenje u slučajevima kada lokalne samouprave nemaju novca za izradu planova jer će veliki broj parcela širom Srbije i narednih godina biti „zaključan“ za dobijanje građevinske dozvole i gradnju“, napominju u ovoj organizaciji.

Za lokalne samouprave veliki problem predstavljaće, smatraju, i odredba koja omogućava resornom ministru da propiše maksimalni iznos naknade za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta.

„Ne samo da se zadire u jedan od važnih prihoda lokalnog nivoa vlasti već će takva praksa dovesti investitore u neizvesnu situaciju dok čekaju na odluku ministra“, ističu.

Ovakav zakon, napominju u NALED-u, predstavlja korak unazad i za telekomunikacione kompanije, pre svega operatere mobilne telefonije.

„Iako im Zakon o planiranju i izgradnji omogućava olakšanu gradnju, novi propis ukinuće neke od pogodnosti, za deo objekata ubuduće će morati da traže građevinsku dozvolu i izrađuju dodatnu dokumentaciju što će otežati i smanjiti investicije, u telekomunikacionu mrežu“.

Problematično je i to što ponovo ni za jedan podzakonski akt nije predviđen rok do kada će biti donet, kao i to što nije predviđeno elektronsko podnošenje zahteva. Zbog toga se predlaže i da na nivou države za sve bude uveden jedinstveni sistem obaveznog elektronskog podnošenja zahteva za dozvolu. NALED apeluje na Vladu Srbije da usvoji objektivne primedbe, kao i da odloži primenu zakona kako bi bile otklonjene sve nedoumice oko primene.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik