Zakon o zapošljavanju stranaca koji je stupio na snagu krajem 2014. godine nizom novina na sveobuhvatan način uređuje oblast zapošljavanja stranih državljana. Propisani su novi uslovi i postupak dobijanja radnih dozvola i regulisana druga značajna pitanja, a nova zakoska rešenja usklađena sa standradima EU treba da doprinesu stvaranju povoljnijeg ambijenta za privlačenje stranih investitora, istaknuto je na stručnom skupu „Kako do dozvole za rad u Srbiji“ u Privrednoj komori Srbije (PKS). Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, od početka primene Zakona o zapošljavanju stranaca 4. decembra 2014. do 13. februara 2015. godine, 2.892 strana državljana su dobila posao u Srbiji, a izdate su 393 radne dozvole, rekla je Nevena Rakić, rukovodilac Centra za privredni sistem PKS. Komora se u okviru predloga za reformu radnog zakonodavstva, zalagala se za donošenje novog Zakona o zapošljavanju stranih državljana jer je postojeća regulativa bila zastarela i primenjivao se Zakon o uslovima za zasnivanje radnog odnosa sa stranim državljanima iz 1978. godine. Novim zakonom otklonjeni su svi nedostaci i taj pravni akt usaglašen je sa opštim principima i praksom EU, objasnila je Rakić.
Zakon o zapošljavanju stranaca koji je stupio na snagu krajem 2014. godine nizom novina na sveobuhvatan način uređuje oblast zapošljavanja stranih državljana. Propisani su novi uslovi i postupak dobijanja radnih dozvola i regulisana druga značajna pitanja, a nova zakoska rešenja usklađena sa standradima EU treba da doprinesu stvaranju povoljnijeg ambijenta za privlačenje stranih investitora, istaknuto je na stručnom skupu „Kako do dozvole za rad u Srbiji“ u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, od početka primene Zakona o zapošljavanju stranaca 4. decembra 2014. do 13. februara 2015. godine, 2.892 strana državljana su dobila posao u Srbiji, a izdate su 393 radne dozvole, rekla je Nevena Rakić, rukovodilac Centra za privredni sistem PKS. Komora se u okviru predloga za reformu radnog zakonodavstva, zalagala se za donošenje novog Zakona o zapošljavanju stranih državljana jer je postojeća regulativa bila zastarela i primenjivao se Zakon o uslovima za zasnivanje radnog odnosa sa stranim državljanima iz 1978. godine. Novim zakonom otklonjeni su svi nedostaci i taj pravni akt usaglašen je sa opštim principima i praksom EU, objasnila je Rakić.
Ana Jankov iz Advokatske kancelarije BDK advokati predstavila je novine koje donosi Zakon o zapošljavanju stranaca među kojima je ključna - obaveza pribavljanja radne dozvole za sve vidove angažovanja, ne samo za zasnivanje radnog odnosa. To znači da zakon predviđa izdavanje više dozvola za rad, u zavisnosti od vrste radnog angažmana stranca.
O postupku izdavanja dozvola za rad i potrebnoj dokumentaciji za zapošljavanje stranih državljana govorila je Snežana Cvetinović iz Nacionalne službe za zapošljavanje.
Kako se navodi u saopštenju PKS, zapošljavanje stranca ostvaruje se ako mu je odobren privremeni boravak u Srbiji ili stalno nastanjenje i ako ima dozvolu za rad. Dozvola za rad se može izdati kao lična radna dozvola i radna dozvola. Lična radna dozvola se izdaje na zahtev stranca ako ima odobrenje za stalno nastanjenje, status izbeglice ili pripada posebnoj kategoriji stranca. Radna dozvola se izdaje za zapošljavanje, za posebne slučajeve zapošljavanja (upućena lica, kretanje u okviru privrednog društva, nezavisni profesionalci), kao i za samozapošljavanje.
Stranac sa radnom dozvolom može u Srbiji može da obavlja samo poslove za koje je dobio dozvolu. Zahtev za izdavanje ili produženje dozvole za rad, podnosi se Nacionalnoj službi za zapošljavanje koja daje zeleno svetlo da li stranac može da se zaposli. Zahtev za produženje dozvole za rad podnosi se najranije 30, a najkasnije 15 dana pre isteka roka važenja prethodne dozvole.
Zakon o zapošljavanju stranaca predviđa i određene kategorije stranih državljana na koje se ovaj pravni akt ne primenjuje. To su, na primer stranci čiji boravak u Srbiji ne traje duže od 90 dana u roku od šest meseci od dana prvog ulaska u Srbiju ili vlasnik, osnivač, zastupnik ili član organa pravnog lica registrovanaog u Srbiji. Vlada Srbije odlukom može da ograniči broj stranaca kojima se izdaju dozvole za rad (kvota) u slučaju poremećaja na tržištu rada, u skladu sa migracionom politikom i stanjem i kretanjem na tržištu rada, dodaje se u saopštenju.
U diskusiji u PKS učestvovali su predstavnici Uprave za strance MUP-a Srbije, Ministarstva za rad i zapošljavanje, predstvanici kompanija, pravnici.