Oborili smo rekord u izvozu pšenice i suncokreta

Bez autora
May 05 2014

Srbija je u ovoj ekonomskoj godini oborila rekord u izvozu pšenice i suncokreta, a uspela je i da povrati deo tržišta kukuruza koje je izgubila zbog prošlogodišnjih problema sa toksinima. Možemo biti veoma zadovoljni izvozom pšenice, od žetve do sada izvezeno je skoro 1,3 miliona tona, što je apsolutni rekord svih vremena kada je Srbija u pitanju, ukazao je direktor Udruženja "Žita Srbije" Vukosav Saković. I u izvozu suncokreta oboren je rekord, jer je od berbe naovamo na strana tržišta plasirano 120.000 tona te industrijske kulture, dodao je Saković. Kada je reč o izvozu kukuruza, godinu dana ranije smo imali problem sa toksinima što nas je donekle udaljilo sa svetskog tržišta, na koje se trudimo da se vratimo, što nije jednostavno, primetio je Saković.

Oborili smo rekord u izvozu pšenice i suncokretaSrbija je u ovoj ekonomskoj godini oborila rekord u izvozu pšenice i suncokreta, a uspela je i da povrati deo tržišta kukuruza koje je izgubila zbog prošlogodišnjih problema sa toksinima.

"Možemo biti veoma zadovoljni izvozom pšenice, od žetve do sada izvezeno je skoro 1,3 miliona tona, što je apsolutni rekord svih vremena kada je Srbija u pitanju", ukazao je direktor Udruženja "Žita Srbije" Vukosav Saković.

I u izvozu suncokreta oboren je rekord, jer je od berbe naovamo na strana tržišta plasirano 120.000 tona te industrijske kulture, dodao je Saković.

"Kada je reč o izvozu kukuruza, godinu dana ranije smo imali problem sa toksinima što nas je donekle udaljilo sa svetskog tržišta, na koje se trudimo da se vratimo, što nije jednostavno", primetio je Saković.

On je naglasio da je Srbija ipak uspela da za šest meseci ove ekonomske godine izveze oko 1,1 milion tona kukuruza.

"Takav izvoz najavljuje da bismo mogli da do kraja ekonomske godine, odnosno do nove berbe kukuruza, izvezemo između 1,6 miliona i dva miliona tona", rekao je Saković.

On je dodao da imamo robe za izvoz, ali ostaje pitanje našeg povratka na tržište, jer prodaja ide nešto sporije od očekivanog.

Saković je ukazao da kukuruzom svetsko tržište snabdeva desetak velikih multinacionalnih kompanija, ali su naši trgovci uspeli da se probiju i na daleke destinacije, poput južne Koreje i Vijetnama.

"Treba vratiti poverenje i tih velikih kupaca, a najveće oscilacije kod prodaje našeg kukuruza ipak imamo u severnoj Africi gde su se veliki potrošači u međuvremenu orijentisali na rumunski i ukrajinski kukuruz, koji je i nešto jeftiniji od našeg, pa zato imamo i problema vraćanja na to tržište", rekao je Saković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik