Od otpadnog jestivog ulja do biodizela

Bez autora
Dec 14 2011

Prema Zakonu o upravljanju otpadom, otpadno jestivo ulje je svako ulje koje nastaje u ugostiteljskoj i turističkoj delatnosti, industriji, zdravstvenoj delatnosti, javnoj upravi i u drugim sličnim delatnostima u kojima se priprema više od 20 obroka dnevno. Od Nove godine i u Srbiji se Zakonom zabranjuje bacanje upotrebljenog jestivog ulja. Svaki restoran, menza, hotel ili bilo koje preduzeće i institucija koji proizvode više od 20 obroka dnevno moraće da ulje koje ostane nakon spremanja hrane zbrinjavaju na bezbedan način i sklope Ugovor sa preduzećem koje ima dozvolu za sakupljanje i transport neopasnog otpada – jestiva ulja i masti. Ugostiteljski objekti i ustanove od Nove godine neće moći da bacaju upotrebljeno jestivo ulje. Moći će da ga predaju ovlašćenim sakupljačima, a od tog zejtina proizvodiće se biodizel, a tako se čuva i životna sredina. U svim gradovima i opštinama planirano je otvaranje sabirnih centara.

Od otpadnog jestivog ulja do biodizelaPrema Zakonu o upravljanju otpadom, otpadno jestivo ulje je svako ulje koje nastaje u ugostiteljskoj i turističkoj delatnosti, industriji, zdravstvenoj delatnosti, javnoj upravi i  u drugim sličnim delatnostima u kojima se priprema više od 20 obroka dnevno.

Od Nove godine i u Srbiji se Zakonom zabranjuje bacanje upotrebljenog jestivog ulja. Svaki restoran, menza, hotel ili bilo koje preduzeće i institucija koji proizvode više od 20 obroka dnevno moraće da ulje koje ostane nakon spremanja hrane zbrinjavaju na bezbedan način i sklope Ugovor sa preduzećem koje ima dozvolu za sakupljanje i transport neopasnog otpada – jestiva ulja i masti.

Ugostiteljski objekti i ustanove od Nove godine neće moći da bacaju upotrebljeno jestivo ulje. Moći će da ga predaju ovlašćenim sakupljačima, a od tog zejtina proizvodiće se biodizel, a tako se čuva i životna sredina. U svim gradovima i opštinama planirano je otvaranje sabirnih centara.

Neko ko je dobio dozvolu za sakupljanje, skladištenje i transport trebalo bi da postavi određene kontejnere specijalizovane samo za prihvat ulja iz restorana ili od građana, a druga mogućnost je da građanima budu podeljeni kontejneri kako bi oni iz domaćinstava sakupili ulje.

Inspekcije će kontrolisati sakupljanje i za nepoštovanje propisa predviđene su kazne od 250.000 do milion dinara.

Spisak operatera koji su dobili dozvole za upravljanje otpadom možete pronaći ovde.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik