Osigurani na odmoru

Bez autora
Jun 24 2012

Za bezbrižan odmor tokom letovanja u inostranstvu potrebno je imati zdravstveno osiguranje. Ukoliko imate overenu zdravstvenu knjižicu, u republičkom fondu možete dobiti potvrdu o besplatnoj zdravstvenoj zaštiti kod hitnih medicinskih stanja, a polisu osiguranja možete uplatiti i u nekoj od mnogobrojnih osiguravajućih kuća. Pre nego što su Srbiji ukinute vize, pri svakom podnošenju zahteva za njihovo izdavanje neophodno je bilo imati i zdravstveno osiguranje. Sada, putno zdravstveno osiguranje više nije obavezno pa mnogi o njemu i ne razmišljaju. Lečenje u inostranstvu, međutim, nije jeftino, pa pregled može da košta i do 50 evra. Republički fond za zdravstveno osiguranje ima sklopljen međunarodni sporazum sa više od 20 zemalja, među kojima su Austrija, Slovenija, Bugarska, Italija, Hrvatska, Crna Gora... ali ne i Grčka ili Turska, gde državljni Srbije najčešće letuju.

Osigurani na odmoruZdravstveno osiguranje je neophodno za bezbrižan odmor u inostranstvu. Pored potvrde Republičkog fonda o besplatnoj zdravstvenoj zaštiti kod hitnih slučajeva, poželjno je imati i polisu putnog zdravstvenog osiguranja neke od mnogobrojnih osiguravajućih kuća.

Za bezbrižan odmor tokom letovanja u inostranstvu potrebno je imati zdravstveno osiguranje. Ukoliko imate overenu zdravstvenu knjižicu, u republičkom fondu možete dobiti potvrdu o besplatnoj zdravstvenoj zaštiti kod hitnih medicinskih stanja, a polisu osiguranja možete uplatiti i u nekoj od mnogobrojnih osiguravajućih kuća.

Pre nego što su Srbiji ukinute vize, pri svakom podnošenju zahteva za njihovo izdavanje neophodno je bilo imati i zdravstveno osiguranje. Sada, putno zdravstveno osiguranje više nije obavezno pa mnogi o njemu i ne razmišljaju. Lečenje u inostranstvu, međutim, nije jeftino, pa pregled može da košta i do 50 evra.

Republički fond za zdravstveno osiguranje ima sklopljen međunarodni sporazum sa više od 20 zemalja, među kojima su Austrija, Slovenija, Bugarska, Italija, Hrvatska, Crna Gora... ali ne i Grčka ili Turska, gde državljni Srbije najčešće letuju.

Potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite važi 90 dana. Ukoliko vam na putovanju zatreba hitna pomoć, troškove snosite sami, ali će vam novac kasnije biti vraćen.

Sanja Mirosavljević, iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kaže da je važno da građani sačuvaju fiskalni račun od usluge koja im je pružena, u slučaju da ne stignu da uzmu potvrdu fonda.

"To se odnosi na hitne i neodložne medicinske usluge tokom boravka u inostranstvu. Potvrda se uzima na našem sajtu, ide se kod izabranog lekara gde se iz zdravstvenog kartona upisiju podaci o osoguraniku. Jako je važno da je osiguranik zdrav da ne boluje od teških i akutnih bolesti", navodi Mirosavljevićeva.

Polisa putnog zdravstvenog osiguranja može se dobiti i u nekoj od osiguravajućih kuća. Po danu boravka u inostranstvu, plaća se oko jedan evro. Važno je znati šta se za uplaćeni novac dobija, odnosno, koji su sve rizici pokriveni polisom i koja je maksimalna suma pokrića.

"Pokriva sve neophodne medicinske usluge, smeštaj u bolnice, lečenje, lekove, hirurške intervencije, sve što može biti izazvano neplaniranom bolešću ili nesrećom u inostranstvu. Preporuka svih osiguravajućih društava je da se obavezno uplati polisa putnog osiguranja, jer omogućava veliko pokriće od 30, pa čak i 40.000 evra", kaže Sonja Marić iz "Unika osiguranja".

U torbi treba naći mesta i za putnu apoteku za prvu pomoć. To su lekovi protiv stomačnih problema, bolova i povišene temperature, protiv alergija, alkohol za saniranje lakših povreda, ali i tablete protiv mučnine za one koji loše podnose putovanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik