Osniva se razvojna banka Srbije

Bez autora
Mar 03 2011

Posle dugog perioda premišljenja, pa čak i oprečnih stavova nadležnih, Srbija će uskoro dobiti razvojnu banku. Prema početnoj varijanti, plan je da se spoji više fondova i da prerastu u nacionalnu banku, a kapital će, svakako, obezbediti država. Za osnivanje ovakve institucije važe ista pravila NBS kao i za sve ostale banke. Pre svega, potreban je osnivački ulog od 10 miliona evra, a da bi se, uopšte, dobila dozvola za rad. U institucijama koje su nadležne da osmisle koncept formiranja razvojne banke Srbije kažu da će taj novac, možda, biti obezbeđen od sredstava od prodaje „Telekoma“, ali da to, ipak, nije imperativ. Razvojna banka, inače u svetu, funkcioniše u onim zonama gde nema interesa banaka za finansiranje, kao što je to, na primer, infrastruktura.

Osniva se razvojna banka SrbijePosle dugog perioda premišljenja, pa čak i oprečnih stavova nadležnih, Srbija će, kako nezvanično saznajemo, uskoro dobiti razvojnu banku.

Prema početnoj varijanti, plan je da se spoji više fondova i da prerastu u nacionalnu banku, a kapital će, svakako, obezbediti država. Za osnivanje ovakve institucije važe ista pravila NBS kao i za sve ostale banke. Pre svega, potreban je osnivački ulog od 10 miliona evra, a da bi se, uopšte, dobila dozvola za rad. U institucijama koje su nadležne da osmisle koncept formiranja razvojne banke Srbije kažu da će taj novac, možda, biti obezbeđen od sredstava od prodaje „Telekoma“, ali da to, ipak, nije imperativ.

Razvojna banka, inače u svetu, funkcioniše u onim zonama gde nema interesa banaka za finansiranje, kao što je to, na primer, infrastruktura. Komercijalno bankarstvo, po pravilu, ne finansira infrastrukturu, jer su rokovi otplate ulaganja dugi i potrebno je mnogo novca za finansiranje velikih projekata, te poslove realizuje ili direktno država ili njena finansijska organizacija.

- Nacionalna razvojna banka je potrebna Srbiji, ali tome treba pristupiti vrlo rigorozno, sačuvati je od rizika i u početku joj dati ograničen potencijal - smatra Boško Živković, predsednik Saveta guvernera NBS.

- Predložili smo da se Nacionalna razvojna banka Srbije formira posebnim zakonom koji bi joj uskratio mogućnost da ugrožava stabilnost nacionalnog finansijskog sistema tako što joj ne bi dopustio da izlazi na privatno tržište depozita i da na taj način konkuriše komercijalnom bankarstvu.

Prema njegovim rečima, u prvih nekoliko godina kapital banke bi bio ograničen i oslonjen isključivo na kapital vlasnika, odnosno države, dok bi ostali izvori finansiranja bili pristupni fondovi Evropske unije kao i drugi kapitalni transferi koje Srbija dobija.

- Srbija ne može da aktivira kreditne linije svetske ili evropske banke zato što nema dobro urađene studije izvodljivosti - smatra Živković.

- Iskustva sa razvojnim bankama su različita od vrlo dobrih već pomenutih primera, pa do tragičnih iskustava kao što je slučaj sa nekim afričkim i latinoameričkim.

Nacionalni model

- Nacionalnu razvojnu banku bi trebalo zaštititi od bilo koje vrste koalicionog političkog upravljanja jer bi je to u kratkom roku razorilo, a kao dobre primere organizovanja nacionalne razvojne banke naveo je Nemačku, Finsku, Kanadu - ističe Živković.

- U tim nacionalnim razvojnim bankama korporativno upravljanje je identično upravljenju u komercijalnim finansijskim institucijama gde je upravljačka struktura interesno monolitna uz isključenje mogućnosti političkih konflikata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik