U Srbiji se reciklira tek 200 grama elektronskog i električnog otpada po stanovniku, dok je u Evropi taj prosek oko četiri kilograma. Evropa godišnje odloži oko 15 miliona tona ove vrste otpada, ali sa druge strane reciklira oko četiri kilograma po stanovniku. U svetu se za sat vremena odloži oko 4.000 tona EE otpada koji se smatra opasnim, budući da sadrži brojna jedinjenja koja su među najvećim zagađivačima, poput žive, kadmijuma i olova. EE otpad, međutim, predstavlja i značajan izvor sekundarnih sirovina. Prema poslednjim istraživanja, e-otpad je i veliko "nalazište" zlata. Građani koji dolaze na pijaci, bilo da su prodavci ili kupci mogu da ponesu svoj električni ili elektronski otpad i odlože ga u kontejner postavljen kod izlazne kapije. U EE otpad spadaju svi aparati čiji rad zavisi od struje ili elektromagnetnog polja – kompjuteri i prateća oprema, tosteri, usisivači, mikrotalasne peći, fotokopir aparati, zamrzivači...
U Srbiji se reciklira tek 200 grama elektronskog i električnog otpada po stanovniku, dok je u Evropi taj prosek oko četiri kilograma.
"Evropa godišnje odloži oko 15 miliona tona ove vrste otpada, ali sa druge strane reciklira oko četiri kilograma po stanovniku", naveo je Ðorđe Teofilović, koji je u Veletržnici Beograd zadužen za upravljanje otpadom i obnovljive izvore energije.
Teofilović je ukazao da se u svetu za sat vremena odloži oko 4.000 tona EE otpada koji se smatra opasnim, budući da sadrži brojna jedinjenja koja su među najvećim zagađivačima, poput žive, kadmijuma i olova.
EE otpad, međutim, predstavlja i značajan izvor sekundarnih sirovina. Prema poslednjim istraživanja, e-otpad je i veliko "nalazište" zlata.
"Građani koji dolaze na pijaci, bilo da su prodavci ili kupci mogu da ponesu svoj električni ili elektronski otpad i odlože ga u kontejner postavljen kod izlazne kapije“, naveo je Teofilović.
U EE otpad spadaju svi aparati čiji rad zavisi od struje ili elektromagnetnog polja – kompjuteri i prateća oprema, tosteri, usisivači, mikrotalasne peći, fotokopir aparati, zamrzivači...
EE otpad, klasifikovan je kao opasan i nije poznato vreme njegovog razlaganja u prirodi, ali se zna da se pojedine komponente nikad ne razgrade.
Podizanju ekološke svesti građana bi trebalo da posluži i upravo postavljeni kontejner za odlaganje EE otpada u okviru Veletržnice Beograd pored, tzv. Zelenog ostrva. To je ograđen prostor za prikupljanje ambalažnog otpada koji generišu zakupci Veletržnice - staklo, metal, drvo, papir i karton.
Za 20-ak dana, kazao je Teofilović, prevaziđena su očekivanja pa je, na primer, prikupljena gotovo tona plastike.