Pepeo postaje dragocena sirovina

Bez autora
Jun 28 2015

Uredba o primeni pepela u građavinarstvu i putogradnji, usvojena juče na sednici Vlade, koja će početi da se primenjuje od 3. jula, rezultat je ranije inicijative Privredne komore Srbije (PKS), koju su podržala resorna ministarstva, istakao je Dejan Trifunović, državni sekretar u Ministarstvu građevine. Samo sa postojećim zalihama od 200 miliona tona pepela, mogli bismo da sagradimo autoput od Beograda do Londona dugačak oko 2.000 kilometara, ukazao je Trifunović, dodajući da će se upotrebom pepela rešiti problemi EPS-a, pomoći putogradnji i rešavanju ekoloških problema. Korišćenjem pepela iz termoelektrana i drugih termoenergetskih objekata mogu se ostvariti uštede od 30 od 80 odsto u izgradnji puteva, u odnosu na korišćenje standardnih građevinskih materijala, kamena, peska, šljunka i ostalih, ukazao je Trifunović. On je izrazio očekivanje da će se pepeo koristiti u gradnji Koridora 11, Moravskog koridora odnosno autoputa od Pojata do Preljine, Fruškogorskog koridora od Rume do Novog Sada, gradnju pruge Beograd - Budimpešta, obnovi barske pruge i drugim projektima.

Pepeo postaje dragocena sirovinaUredba o primeni pepela u građavinarstvu i putogradnji, usvojena juče na sednici Vlade, koja će početi da se primenjuje od 3. jula, rezultat je ranije inicijative Privredne komore Srbije (PKS), koju su podržala resorna ministarstva, istakao je Dejan Trifunović, državni sekretar u Ministarstvu građevine.

Samo sa postojećim zalihama od 200 miliona tona pepela, mogli bismo da sagradimo autoput od Beograda do Londona dugačak oko 2.000 kilometara, ukazao je Trifunović, dodajući da će se upotrebom pepela rešiti problemi EPS-a, pomoći putogradnji i rešavanju ekoloških problema.

Korišćenjem pepela iz termoelektrana i drugih termoenergetskih objekata mogu se ostvariti uštede od 30 od 80 odsto u izgradnji puteva, u odnosu na korišćenje standardnih građevinskih materijala, kamena, peska, šljunka i ostalih, ukazao je Trifunović. On je izrazio očekivanje da će se pepeo koristiti u gradnji Koridora 11, Moravskog koridora odnosno autoputa od Pojata do Preljine, Fruškogorskog koridora od Rume do Novog Sada, gradnju pruge Beograd - Budimpešta, obnovi barske pruge i drugim projektima. 

Na skupu u PKS je istaknuto da deponije pepela i šljake zauzimaju oko 1.400 hektara plodnog zemljišta u Srbiji, kao i da se godišnje  proizvede šest miliona tona letećeg pepela, koji nastaje sagorevanjem lignita. Po mišljenju eksperata, pepeo je dobar materijal za putogradnju, a nesporazuma je ranije bilo zbog nepoznavanja tehnologije korišćenja letećeg pepela, navodi se u saopštenju PKS.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik