Jedna od pogodnosti koje stariji sugrađani imaju jeste kupovina na rate uz pomoć države, odnosno PIO fonda. Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje sklopio je ugovore o saradnji sa nekoliko stotina pravnih lica, među kojima su trgovine sa ponudom robe široke potrošnje, banje, javna preduzeća, osiguravajuća društva, zdravstvene ustanove, banke, turističke agencije i pogrebna preduzeća. Prema evidencijama fonda, odnosno prema broju administrativnih zabrana na penzije koje sprovodimo, očigledno je da se ponuđene mogućnosti veoma koriste i da je na taj način penzionerima mnogo toga postalo dostupnije. Istovremeno, pravna lica koja prodaju robu i usluge na više rata nedvosmisleno potvrđuju da su penzioneri najredovnije platiše i da oni, u takvim aranžmanima, imaju sa druge strane fond kao ozbiljnog partnera koji vodi računa o ratama i rokovima.
Jedna od pogodnosti koje stariji sugrađani imaju jeste kupovina na rate uz pomoć države, odnosno PIO fonda.
– Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje sklopio je ugovore o saradnji sa nekoliko stotina pravnih lica, među kojima su trgovine sa ponudom robe široke potrošnje, banje, javna preduzeća, osiguravajuća društva, zdravstvene ustanove, banke, turističke agencije i pogrebna preduzeća. Prema evidencijama fonda, odnosno prema broju administrativnih zabrana na penzije koje sprovodimo, očigledno je da se ponuđene mogućnosti veoma koriste i da je na taj način penzionerima mnogo toga postalo dostupnije. Istovremeno, pravna lica koja prodaju robu i usluge na više rata nedvosmisleno potvrđuju da su penzioneri najredovnije platiše i da oni, u takvim aranžmanima, imaju sa druge strane fond kao ozbiljnog partnera koji vodi računa o ratama i rokovima – kažu u PIO fondu.
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje sklopio je ugovore sa 27 banja i rehabilitacionih centara, čije usluge mogu da koriste penzioneri i članovi njihovih porodica, uz mogućnost plaćanja ukupnog banjskog troška na šest jednakih mesečnih rata. Zainteresovani sami pozivaju banju i ugovaraju termin, a zatim u nadležnoj filijali fonda popunjavaju zahtev za korišćenje kredita i overavaju administrativnu zabranu, tako da se kompletan trošak plaća odbijanjem mesečnih rata od penzije, o čemu računa vodi fond. Otplata može početi pre odlaska ili posle povratka sa odmora.
– Dakle, ukoliko je penzioner zainteresovan za ovakav vid odmora i oporavka, potrebno je da odabere banju koja mu odgovara, pozove ih radi dogovora o terminu boravka i terapijama koje bi koristio, odabira hotel i sobu. Iz banje na kućnu adresu penzionera stići će obrazac koji bi trebalo overiti u matičnoj filijali fonda (preko koje korisnik prima penziju) i overen primerak poslati nazad u banju. Kada odmor u banji počne, prilikom prijave na recepciju izabranog odmarališta, uz ličnu kartu prilaže se i poslednji ček od penzije. Cene u banjama sa kojima je Fond sklopio ugovore o plaćanju na rate uglavnom se odnose na pun pansion sa tri obroka dnevno, noćenje u dvokrevetnoj sobi, uz sve vrste terapija koje banja nudi, ali postoji i opcija korišćenja i plaćanja samo punog pansiona – rekli su u Fondu PIO.
Osim boravka u banjama, putem administrativne zabrane, a zahvaljujući sporazumima koje je fond sklopio sa deset osiguravajućih društava u Srbiji, korisnici penzija mogu plaćati osiguranje imovine, života, automobila tako što će im se ukupan iznos podeliti na rate i odbijati od penzija na mesečnom nivou.
Penzioneri imaju i mogućnost plaćanja administrativnom zabranom, odnosno plaćanje na rate, pri kupovini robe široke potrošnje (ugovor potpisan sa 377 preduzeća u Srbiji), medicinske opreme i optičkih pomagala, stomatoloških usluga, apotekarskih i drugih zdravstvenih usluga, za nabavku zimnice i ogreva, za plaćanje javnim preduzećima, prvenstveno komunalnim (ugovori sklopljeni sa 33 javnih preduzeća), zatim za plaćanje pogrebnih troškova i turističkih usluga.
– Bankarske kredite penzioneri mogu realizovati u 32 banke sa kojima je fond sklopio sporazum o saradnji, a prema uslovima koje banke nude – rekli su u PIO fondu.