Pogled u digitalnu budućnost finansijskog sektora

Bez autora
Apr 09 2025

Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka BiH, naglašava da je bankarski sektor u BiH lider u procesu digitalizacije u okviru finansijske industrije, ali i da su pred njim i dalje značajni izazovi.

"Tehnološki, ne zaostajemo – infrastruktura je tu, banke već koriste napredna rješenja, ali pravni okvir i tržišna spremnost građana moraju se dodatno unaprijediti kako bi digitalizacija dostigla puni potencijal", ističe Ražanica.

Regulativa, kao i nivo digitalne pismenosti, glavni su faktori koji usporavaju širu primjenu digitalnih servisa.

Postojeće zakonodavstvo, poput Zakona o elektronskom potpisu, datira još iz 2006. godine i nije usklađeno s EU standardima, što otežava upotrebu digitalnog identiteta.

Istovremeno, iako istraživanja pokazuju da većina građana koristi informacione tehnologije, njihova spremnost da u potpunosti pređu na digitalne finansijske usluge i dalje je ograničena.

"Za stvarni napredak, neophodna je sinergija banaka, regulatora i obrazovnog sistema u cilju jačanja digitalne pismenosti i povjerenja korisnika", zaključuje Ražanica.

On smatra da je digitalna pismenost ključni faktor uspješne digitalne transformacije.

"Iako sve veći broj građana koristi pametne telefone i internet servise, to ne znači automatski i široku prihvaćenost digitalnih usluga, posebno finansijskih. Postoji oprez, pa čak i nepovjerenje prema digitalnim transakcijama, često iz nedovoljne informisanosti o sigurnosnim mehanizmima i prednostima digitalnih rješenja”, navodi Ražanica i dodaje da banke ulažu značajne napore u edukaciju korisnika i promociju digitalnih kanala, ali za stvarni pomak potrebna je šira društvena inicijativa.

Peta po redu konferencija DDays, koju organizuje BAM Consult, biće održana 15. aprila u Banjaluci, pod nazivom: "Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora".

Ovaj stručni skup okupiće predstavnike bankarskog i mikrokreditnog sektora, regulatornih institucija, akademske zajednice i kompanija koje predvode inovacije u oblasti digitalnih finansijskih usluga. Među ključnim temama izdvajaju se izazovi i prilike koje donose nova regulatorna rješenja, ali i sve prisutnija digitalizacija finansijskih tokova.

Jedan od najzanimljivijih panela, "Digitalizacija finansijskog sektora – never ending story!", staviće fokus na digitalnu transformaciju, njene domete, prepreke i potencijale.

Iz ugla banke, digitalna transformacija nije samo tehnički izazov, već i proces prilagođavanja korisničkim navikama i očekivanjima.

Mile Todorović, član Uprave i CMO/COO Addiko Bank, ističe da su korisnici ti koji sve više traže brže, jednostavnije i personalizovane usluge – što je pokretač svih digitalnih inicijativa.

"Digitalizacija, prema svojoj definiciji, podrazumijeva jednostavnost i brzinu, što bi u načelu trebalo biti dovoljno da korisnici prepoznaju vrijednost i prednosti digitalnih rješenja. Međutim, trenutni stepen njihove upotrebe sigurno nije na željenom nivou”, kaže Todorović.

Ipak on navodi da s druge strane, ponuda sveobuhvatnih i kvalitetnih digitalnih rješenja takođe još nije u potpunosti razvijena.

"Pred nama je, kao pred svakom pojedinačnom organizacijom i institucijom, ali i cjelokupnim društvom, važan posao stvaranja digitalnog okruženja koje će korisnicima omogućiti da iskuse sve prednosti digitalizacije, čime će se povećati njihova zainteresiranost i spremnost za korištenje tih rješenja”, objašnjava Todorović. On posebno ističe pitanje cyber sigurnosti koja danas nije opcija, već osnovni preduslov za poslovanje. Banke su svjesne da moraju biti spremne ne samo na današnje, već i na buduće prijetnje", dodaje Todorović.

Pored digitalizacije, DDays konferencija će obuhvatiti i druge teme koje oblikuju savremeni finansijski sektor: aktivnosti Centralne banke BiH, elektronski novac, ESG… Poseban značaj ima panel regulatora, na kojem će učestvovati: Marko Vidaković, viceguverner Centralne banke BiH, Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija Republike Srpske.

Oni će govoriti o reformama, regulatornim okvirima i institucionalnim inicijativama koje imaju za cilj modernizaciju sektora i jačanje njegove otpornosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik