Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja je tokom 2009. godine izdalo 360 dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme u ukupnoj vrednosti od oko 467 miliona dolara. U istom periodu ministarstvo je izdalo i 182 dozvole za uvoz naoružanja i vojne opreme u ukupnoj vrednosti od 11,26 miliona dolara. U nacionalnom Izveštaju o izvozu naoružanja na Zapadnom Balkanu koji je danas predstavljen u centru "Sava" navodi se da je Srbija najviše naoružanja i vojne opreme izvezla u SAD, zatim u Irak, Italiju i Belgiju i ove zemlje čine oko 85 odsto ukupnog izvoza. Izveštaj je uradio Centar za kontrolu streljačkog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAK). Najviše vojne opreme Srbija je uvezla iz Ruske federacije, zatim iz BiH, Francuske i Nemačke. U strukturi srpskog vojnog izvoza dominira oružje i automatsko naoružanje kalibra 12,7 mm ili manjeg, zatim streljačko i lako oružje, kao i usluge remonta i održavanja oružanih sistema. Ovo su podaci iz godišnjeg izveštaja o realizaciji spoljno-trgovinskog prometa ove vrste robe za 2009. godinu koji je usvojen na sednici Vlade Srbije juna 2011. godine.
Srpska odbrambena industrija je 2009. godine sklopila poslove u vrednosti od 467 miliona dolara, za šta je izdato 360 dozvola. Najviše oružja otišlo je u SAD, Irak i Italiju.
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja je tokom 2009. godine izdalo 360 dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme u ukupnoj vrednosti od oko 467 miliona dolara, prenosi Tanjug.
U istom periodu ministarstvo je izdalo i 182 dozvole za uvoz naoružanja i vojne opreme u ukupnoj vrednosti od 11,26 miliona dolara.
U nacionalnom Izveštaju o izvozu naoružanja na Zapadnom Balkanu koji je danas predstavljen u centru "Sava" navodi se da je Srbija najviše naoružanja i vojne opreme izvezla u SAD, zatim u Irak, Italiju i Belgiju i ove zemlje čine oko 85 odsto ukupnog izvoza.
Izveštaj je uradio Centar za kontrolu streljačkog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAK).
Najviše vojne opreme Srbija je uvezla iz Ruske federacije, zatim iz BiH, Francuske i Nemačke.
"U strukturi srpskog vojnog izvoza dominira oružje i automatsko naoružanje kalibra 12,7 mm ili manjeg, zatim streljačko i lako oružje, kao i usluge remonta i održavanja oružanih sistema", izjavila je Jasmina Roskić iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.
Ovo su podaci iz godišnjeg izveštaja o realizaciji spoljno-trgovinskog prometa ove vrste robe za 2009. godinu koji je usvojen na sednici Vlade Srbije juna 2011. godine.
U izveštaju piše i da je ukupno ugovorenih poslova naplaćeno 145,5 miliona dolara, s tim da su u 2009. godini naplaćeni i poslovi ugovoreni prethodnih godina.
Po vrednosti ugovorenog izvoza prednjače SAD sa 245,6 miliona dolara, ali je preko Amerike to oružje išlo u Meksiko, Kanadu, Avganistan i Ekvador.
Među deset najboljih kupaca srpskog oružja našli su se Irak sa vrednošću ugovora od 62 miliona dolara, zatim Italija sa 22, a Belgija sa 20, Kenija i Bugarska po 15, Kipar 9, Nemačka i i Egipat po 6, i karipska država Sveti Kitis i Nevis sa 5,7 miliona dolara.
Srbija je izvezla naoružanje u 60 zemalja od kojih su 16 članice Evropske unije.