Poljoprivreda poluga razvoja privrede Srbije

Bez autora
Feb 19 2014

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Dragan Glamočić izjavio je danas u Čačku da Srbija u poljoprivredi mora ulagati u kadrove i povećati produktivnost gazdinstava. Glamočić je, nakon predstavljanja Nacrta strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja 2014–2024 na Agronomskom fakultetu u Čačku, objasnio da taj dokument donosi novine kada je reč o reformi poljoprivredne politike, koje podrazumevaju predvidivost budžetskih podsticaja poljoprivredi i ruralnom razvoju. Da bi ova strategija mogla da zaživi u praksi, kako je ocenio, Srbija mora da ulaže u kadrove i usvaja nova znanja i tehnologije, s obzirom na to da u zemlji postoji 250.000 registrovanih gazdinstava niske produktivnosti, što se mora promeniti. U strategiji su pobrojane i institucije koje bi trebalo da prođu kroz značajne promene kako bi se postigao krajnji cilj, a to je razvoj srpske poljoprivrede, ukazao je on.

Poljoprivreda poluga razvoja privrede SrbijeMinistar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Dragan Glamočić izjavio je danas u Čačku da Srbija u poljoprivredi mora ulagati u kadrove i povećati produktivnost gazdinstava.

Glamočić je, nakon predstavljanja Nacrta strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja 2014–2024 na Agronomskom fakultetu u Čačku, objasnio da taj dokument donosi novine kada je reč o reformi poljoprivredne politike, koje podrazumevaju predvidivost budžetskih podsticaja poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Da bi ova strategija mogla da zaživi u praksi, kako je ocenio, Srbija mora da ulaže u kadrove i usvaja nova znanja i tehnologije, s obzirom na to da u zemlji postoji 250.000 registrovanih gazdinstava niske produktivnosti, što se mora promeniti.

U strategiji su pobrojane i institucije koje bi trebalo da prođu kroz značajne promene kako bi se postigao krajnji cilj, a to je razvoj srpske poljoprivrede, ukazao je on.

Glamočić je istakao da ovaj važan dokument definiše budžetski okvir za poljoprivredu, i to do momenta pristupanja Srbije Evropskoj uniji i njenim fondovima.

Ministar je ponovio da, bez obzira na odluku EU kojom je dozvoljeno gajenje genetski modifikovanog kukuruza, Srbija neće dozvoliti gajenje genetski modifikovanih biljaka na svojoj teritoriji, uz podsećanje na to da svaka zemlja, pa i članica EU, o tome odlučuje samostalno.

Srbija mora da učini sve kako bi ljudi ostali da žive na selu i od poljoprivrede, koja je naš veliki potencijal, poručio je on i uputio poziv poljoprivrednim proizvođačima da na vreme počnu postupak registrovanja gazdinstva kako bi taj proces bio obavljen do predviđenog roka, 31. marta.

Glamočić je potvrdio i da će u narednom periodu biti doneti svi potrebni pravilnici za raspodelu subvencija, goriva i ostalih davanja poljoprivrednicima.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Danilo Golubović ponovio je da je poljoprivreda poluga razvoja privrede Srbije.

Golubović je kao najvažnije ciljeve strategije naveo rast proizvodnje i stabilnost dohotka proizvođača, rast konkurentnosti i tehničko-tehnološka unapređenja, održivo upravljanje resursima i zaštita životne sredine, poboljšanje kvaliteta života i smanjenje siromaštva u ruralnim krajevima, efikasno upravljanje javnim politikama, kao i unapređenje institucionalnih okvira razvoja poljoprivrede.

Skupu su, pored predstavnika resornog ministarstva i Agronomskog fakulteta u Čačku, prisustvovali i čelnici okolnih lokalnih samouprava, poljoprivredni proizvođači, predstavnici Instituta za voćarstvo, regionalne privredne komore, kao i predstavnici poljoprivredne savetodavne stručne službe u Čačku.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik