Pomažu li klijentima nove olakšice za kredite?

Bez autora
Mar 12 2015

Onima koji su uzeli kredite u evrima i francima, a pre 5. decembra 2011. godine, banke moraju da zaračunavaju rate po onom kursu koji su odredile prilikom odobrenja pozajmice. Ipak, građani treba da znaju da im banke neće retroaktivno vraćati razliku u novcu. Da li su banke godinama neopravdano zarađivale na različitom obračunu kursa ili se nisu fer ponašale, tek od 27. marta, odlukom Narodne banke Srbije, ispraviće se još jedna nepravda. Banke su od tog datuma dužne da obračunavaju rate na kredite po kursu po kome je kredit i odobravan, a ne po višem koji banka primenjuje. Udruženje banaka smatra da su banke samo sledile zakon koji u tom trenutku nije bio precizan. To se odnosi na rate od pre 5. decembra 2011, kada je odobreno najviše kredita. Posle tog datuma, banke više nisu smele da naplaćuju različit nivo kursa od odobrenog.

Pomažu li klijentima nove olakšice za kredite?Onima koji su uzeli kredite u evrima i francima, a pre 5. decembra 2011. godine, banke moraju da zaračunavaju rate po onom kursu koji su odredile prilikom odobrenja pozajmice. Ipak, građani treba da znaju da im banke neće retroaktivno vraćati razliku u novcu.

Da li su banke godinama neopravdano zarađivale na različitom obračunu kursa ili se nisu fer ponašale, tek od 27. marta, odlukom Narodne banke Srbije, ispraviće se još jedna nepravda.

Banke su od tog datuma dužne da obračunavaju rate na kredite po kursu po kome je kredit i odobravan, a ne po višem koji banka primenjuje. Udruženje banaka smatra da su banke samo sledile zakon koji u tom trenutku nije bio precizan.

To se odnosi na rate od pre 5. decembra 2011, kada je odobreno najviše kredita. Posle tog datuma, banke više nisu smele da naplaćuju različit nivo kursa od odobrenog.

"Prema današnjoj kursnoj listi, ta razlika je i do šest dinara za evro, a u slučaju švajcarskog franka i do 11,5 dinara. Na primeru kredita gde je rata 300 evra, klijenti će moći da uštede 1.400 dinara po rati. Ako je rata 500 franaka, uštedeće i do 5.000 dinara", objašnjava direktor u NBS Bojan Terzić.

Za neke klijente koji su zaduženi stambenim kreditima u švajcarcima ni tih nekoliko hiljada dinara neće biti dovoljno da bi izašli iz dužničke krize.

Sanja Vujanović, klijentinja zadužena u švajcarcima priča kako je već od oktobra 2008. ušla u probleme, koji su rasli sa svakim porastom kursa.

"Ako vam ja kažem da sam nezaposlena a da moj suprug ima dosta manju platu od naše rate... Dve hiljade dinara razlike ne znam da li će da spase nekoga", kaže Sanja Vujanović.

Malo po malo, bez dodatnih troškova za klijente, banke će morati da usaglase nove planove otplate, što će se videti već na aprilskoj rati. Ukoliko ne budu poštovale odluku Narodne banke, kazna je 800.000 dinara.

"Ako je kredit isplaćen po kupovnom kursu, a banka ga je isplaćivala po srednjem i prodajnom, buduća otplata ide po kupovnom kursu. Ako je isplaćen po srednjem, banka ga je isplaćivala po prodajnom ili po srednjem, ukoliko bi banka htela da odobri ubuduće taj benefit", ističe Dejan Gavrilović iz "Efektive".

Kada je reč o kreditima u evrima, skok kursa je bio nešto manji nego kod kredita u švajcarskim francima, pa su i razlike između kupovnog i prodajnog kursa bile manje. Zato će i olakšice biti srazmerno manje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik