Poskupeljenje IT opreme

Bez autora
Dec 18 2011

Početak primene jedinstvene tarife na IT opremu, koja proističe iz Uredbe vezane za Zakon o autorskom i srodnim pravima, i određivanje njene visine na tri posto od prodajne ili ocarinjene vrednosti, automatski će dovesti do poskupljenja računara, CD, DVD, rezača, rikordera, plejera, USB-a. Tarifa, nazvana “muzički dinar” po komadu CD-a i DVD-ja iznosiće od 2012. oko 15 posto nabavne cene, a za USB-ove devet posto, što je znatno više od naknada u okolnim zemljama gde iznose od tri do šest posto. Kako su naglasili privrednici okupljeni u Udruženju za informatiku PKS i sekretar Jelena Jovanović, organizacije za zaštitu autorskog prava preterale su u predlogu za nove takse. Mada 0,70-2,10 dinara po komadu nosača zvuka, slike i teksta na prvi pogled ne izgleda puno, treba imati u vidu da je nabavna cena CD-a od 6-7 dinara i DVD-ja 9-14 dinara, tako da će naknada iznositi oko 15 posto. Carina na IT robu je smanjena na jedan posto, PDV sa 18 na osam posto, a sada postoje ovako visoke naknade, koje će sigurno ugroziti poslovanje mnogih firmi.

Poskupeljenje IT opremePočetak primene jedinstvene tarife na IT opremu, koja proističe iz Uredbe vezane za Zakon o autorskom i srodnim pravima, i određivanje njene visine na tri posto od prodajne ili ocarinjene vrednosti, automatski će dovesti do poskupljenja računara, CD, DVD, rezača, rikordera, plejera, USB flešova.

Tarifa, nazvana “muzički dinar” po komadu CD-a i DVD-ja iznosiće od 2012. oko 15 posto nabavne cene, a za USB-ove devet posto, što je znatno više od naknada u okolnim zemljama gde iznose od tri do šest posto.

Kako su naglasili privrednici okupljeni u Udruženju za informatiku PKS i sekretar Jelena Jovanović, organizacije za zaštitu autorskog prava preterale su u predlogu za nove takse. Mada 0,70-2,10 dinara po komadu nosača zvuka, slike i teksta na prvi pogled ne izgleda puno, treba imati u vidu da je nabavna cena CD-a od 6-7 dinara i DVD-ja 9-14 dinara, tako da će naknada iznositi oko 15 posto. Carina na IT robu je smanjena na jedan posto, PDV sa 18 na osam posto, a sada postoje ovako visoke naknade, koje će sigurno ugroziti poslovanje mnogih firmi – istakla je Jelena Jovanović.

Da su naknade previsoke potvrđuje i to što će prihodi od naknada na IT robu činiti više od 50 posto ukupnih prihoda organizacija za kolektivno ostvarivanje autorskih prava, dok u većini okolnih zemalja IT sektor učestvuje u prihodima sličnih organizacija sa oko deset posto. Prihodi Organizacije muzičkih autora Srbije – Sokoj ovom tarifom povećaće se sa 5,7 miliona evra na 7,46 miliona evra godišnje, Organizacije proizvodjača fonograma Srbije (OFPS) sa 1,14 miliona evra na 2,46 miliona evra i Organizacije za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora PI sa 82.000 evra na 2,14 miliona evra, a tako će ono što je zamišljeno kao izvor prihoda autora, ovakvim sistemom postati prihod organizacija za zaštitu autorskih prava.

Pored plaćanja carine i PDV, uvoznici IT uređaja opterećeni su još i plaćanjem Sertifikata o elektromagnetskoj kompatibilnosti i Sertifikata o bezbednosti proizvoda, jer Srbija ne priznaje ni jedan strani sertifikat. Ovi Sertifikati se plaćaju i po proizvođaču, i po modelu i iznose oko 1.000 evra. Plaća se i ekološka taksa u iznosu od 1-5 posto od PDV, a sad još treba da se plati i muzički dinar koji iznosi tri odsto od nabavne cene, ističe Jelena Jovanović.

Stav da visina naknade treba da se propiše u srazmeri sa kupovnom moći stanovništva, Jelena Jovanović ilustruje činjenicom da prosečan stanovnik EU na IT opremu godišnje troši 870 evra, a prosečan stanovnik Srbije 58 evra. Ona smatra i da muzički dinar neće rešiti problem pirterije, kako predviđaju organizacije za kolektivno ostvarivanje autorskih prava. Uvoznici i proizvođači IT opreme moraće i da se spreme na uvođenje naknade i na štampače, skenere i fotokopir aparate.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik