Nacrt studije izvodljivosti za uporabe biomase u svrhu korištenja drvnog otpada za potrebe predstavnika udruge Drvnog klastera Hercegovine predstavljen je danas u Mostaru. Glavni svrha studije je podržati Drvni klaster za uporabu drvnog otpada, biomase te kreirati Studiju izvodljivosti uporabe biomase. Zadatak studije je procijeniti potencijal biomase u području Hercegovačko-neretvanske županije, kao i potencijal biomase, koji je dostupan od strane najvećih tvrtki za preradu drva u Hercegovini. Direktor Razvojne agencije za Hercegovinu – REDAH Ivan Jurilj kazao je u izjavi za medije kako se spomenuta studija izrađuje usklopu projekta NEXT, koji se financira u okviru jadranskog programa prekogranične suradnje. Izradu studije, također sufinancira federalno Ministarstvo razvoja, poduzetništva i okoliša.
Nacrt studije izvodljivosti za uporabe biomase u svrhu korištenja drvnog otpada za potrebe predstavnika udruge Drvnog klastera Hercegovine predstavljen je danas u Mostaru.
Glavni svrha studije je podržati Drvni klaster za uporabu drvnog otpada, biomase te kreirati Studiju izvodljivosti uporabe biomase. Zadatak studije je procijeniti potencijal biomase u području Hercegovačko-neretvanske županije, kao i potencijal biomase, koji je dostupan od strane najvećih tvrtki za preradu drva u Hercegovini.
Direktor Razvojne agencije za Hercegovinu – REDAH Ivan Jurilj kazao je u izjavi za medije kako se spomenuta studija izrađuje usklopu projekta NEXT, koji se financira u okviru jadranskog programa prekogranične suradnje. Izradu studije, također sufinancira federalno Ministarstvo razvoja, poduzetništva i okoliša.
- Ovu smo studiju inicirali u suradnji s drvnim klasterom Hercegovine iz razloga da ovom studijom ispitamo mogućnosti korištenja biomase u svrhu iskorištavanja drvnog otpada koji postoji u Hercegovini – istaknuo je Jurilj.
Predsjednik drvnog Klastera Hercegovine Zdravko Vojvodić kazao je kako u drvnom sektoru u klasteru Hercegovine imaju velikih problem s drvnim otpadom.
- Pogotovo mi koji smo u gradovima kao što je Mostar nemamo gdje smjestiti taj drvni otpad, a ne koristimo ga kao pogonsko gorivo u svom proizvodnom procesu – kazao je Vojvodić.
- Danas smo ovdje da vidimo kakva je mogućnost da se napravi proizvodnja peleta jer taj otpad nije ustvari otpad, već sirovina za neku drugu proizvodnju i to bi bilo dobro iskoristiti u neke pozitivne svrhe - poručio je Vojvodić.