Prekovremeni rad ne mogu da naplate

Bez autora
Feb 01 2012

Radna edelja sve je duža za mnoge zaposlene u Srbiji, pa tako u ovom trenutku njih čak 315.001 na poslu provodi više od 50 sati sedmično. Među njima je čak 126.041 radnik i 188.960 samozaposlenih. Ipak, malo ko uspe da naplati svoj prekovremeni rad. Duže radno vreme najčešće imaju zaposleni u finansijskom i bankarskom sektoru, a potom u osiguravajućim kompanijama. U tim se delatnostima najčešće meri učinak, a ne prekovremeni rad, pa se tako određuju i plate. Njihove su zarade zato veće tri puta od prosečnih, pa se prekovremeni rad na neki način i podrazumeva. Produženo radno vreme naročito se podrazumeva među preduzetnicima koji, osim svog redovnog posla, često ”utrčavaju” kao zamena za svoje zaposlene. U Ministarstvu rada i socijalne politike podsećaju da su poslodavci obavezni da plate svaki prebačaj i to tako što se radni sat uvećava za 26 odsto od osnovice. Zakon kaže da je zaposleni dužan da, na zahtev poslodavca, radi duže samo u ”slučaju više sile” kao što je zemljotres, poplava, suša, požar, kada dođe do iznenadnog povećanja obima posla koji ”ne trpi odlaganje”, poput kvara robe, utovara i istovara, ali i u situacijama kada u određenom roku ne može da se završi posao koji nije planiran.

Prekovremeni rad ne mogu da naplateRadna nedelja sve je duža za mnoge zaposlene u Srbiji, pa tako u ovom trenutku njih čak 315.001 na poslu provodi više od 50 sati sedmično.

Među njima je čak 126.041 radnik i 188.960 samozaposlenih. Ipak, malo ko uspe da naplati svoj prekovremeni rad.

- Duže radno vreme najčešće imaju zaposleni u finansijskom i bankarskom sektoru, a potom u osiguravajućim kompanijama - smatra Dragoljub Rajić, iz Unije poslodavaca Srbije.

- U tim se delatnostima najčešće meri učinak, a ne prekovremeni rad, pa se tako određuju i plate. Njihove su zarade zato veće tri puta od prosečnih, pa se prekovremeni rad na neki način i podrazumeva.

Rajić dodaje da se produženo radno vreme naročito podrazumeva među preduzetnicima koji, osim svog redovnog posla, često ”utrčavaju” kao zamena za svoje zaposlene.

U Ministarstvu rada i socijalne politike podsećaju da su poslodavci obavezni da plate svaki prebačaj i to tako što se radni sat uvećava za 26 odsto od osnovice.

Zakon kaže da je zaposleni dužan da, na zahtev poslodavca, radi duže samo u ”slučaju više sile” kao što je zemljotres, poplava, suša, požar, kada dođe do iznenadnog povećanja obima posla koji ”ne trpi odlaganje”, poput kvara robe, utovara i istovara, ali i u situacijama kada u određenom roku ne može da se završi posao koji nije planiran.

S druge strane, prema rečima Predraga Peruničića, direktora Inspektorata za rad, kontrola propusta je u velikoj meri otežana zbog nepotpune evidencije poslodavca o prekovremenom radu. Zato je teško utvrditi i da li je isplatio naknadu za rad duži od punog radnog vremena:

- Propusti se javljaju u gotovo svim delatnostima, a najviše u oblasti trgovine i ugostiteljstva. A poslodavcima ide naruku zid ćutanja zaposlenih i njihova nespremnost da prijave prekovremeni rad zbog straha od gubitka posla. Zato su zaposleni, sve dok su u radnom odnosu, krajnje nekooperativni prema inspektorima i neprestano štite poslodavca, a tek ako dobiju otkaz iznose činjenice. Rezultat ovakve komunikacije je takav da je u toku cele prošle godine Inspektorat doneo svega 84 rešenja koja su se odnosila na otklanjanje povreda koje se odnose na radno vreme.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik