Privatizacija ne brine radnike "Zastave impro"

Bez autora
Aug 13 2015

Srbija više neće uvoziti rampe za invalide, proizvodiće ih za 40 odsto jeftinije "Zastava impro", preduzeće koje i zapošljava invalide. Da li će privatizacije biti ili ne, zaposlene ne brine jer najvažnije je da s poslom ne oskudevaju. Iako je čak 20 preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju invalida u procesu restrukturiranja, a još krajem prošle godine su obezbeđena sredstva za socijalne programe u većini njih, ta preduzeća su izmenama zakona izuzeta od privatizacije. Resorni ministar kaže da je to rezultat zalaganja Ministarstva rada i velikog razumevanja ministarstava privrede i finansija. Srbija više neće uvoziti rampe za invalide, proizvodiće ih za 40 odsto jeftinije "Zastava impro", preduzeće koje i zapošljava invalide. Prvih 11 rampi kupio je PIO fond. Zaposlene ne brine da li će biti privatizacije jer najvažnije je da s poslom ne oskudevaju. Imaju štampariju, konfekciju, rade prikolice i metalnu galanteriju, čak 90 odsto proizvoda izvoze.

Srbija više neće uvoziti rampe za invalide, proizvodiće ih za 40 odsto jeftinije "Zastava impro", preduzeće koje i zapošljava invalide. Da li će privatizacije biti ili ne, zaposlene ne brine jer najvažnije je da s poslom ne oskudevaju.

Iako je čak 20 preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju invalida u procesu restrukturiranja, a još krajem prošle godine su obezbeđena sredstva za socijalne programe u većini njih, ta preduzeća su izmenama zakona izuzeta od privatizacije. Resorni ministar kaže da je to rezultat zalaganja Ministarstva rada i velikog razumevanja ministarstava privrede i finansija.

Srbija više neće uvoziti rampe za invalide, proizvodiće ih za 40 odsto jeftinije "Zastava impro", preduzeće koje i zapošljava invalide.

Prvih 11 rampi kupio je PIO fond. Zaposlene ne brine da li će biti privatizacije jer najvažnije je da s poslom ne oskudevaju. Imaju štampariju, konfekciju, rade prikolice i metalnu galanteriju, čak 90 odsto proizvoda izvoze.

"Mi smo napravili jedno takvo preduzeće kojem može svako da se divi. Počeli smo sa dvadesetak radnika u fabrici automobila,  onda smo prešli ovde. Ima skoro 400 ljudi koji su svi radno angažovani", kaže jedan od radnika "Zastave impro".

U 48 preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju invalida zaposleno je oko 2.000 radnika. Za sada neće biti privatizovana, kaže resorni ministar.

Radnicima će biti povezan staž, od naplate dugova zaštićena su do oktobra, a radi se i na dugoročnijem rešenju.

"Za svakog od njih će se praviti poseban UPPR, poseban program gde ćemo videti za svako od preduzeća šta je njegov interes, šta je njegova želja i, naravno, šta je interes čitavog društva. Za nas je od ogromne važnosti da osobe sa invaliditetom imaju mogućnost da rade", kaže Aleksandar Vulin, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja.

Zarade zaposlenih, njihovih mentora i prevoza, Ministarstvo rada dotira svake godine, u ovoj godini za to je izdvojeno 750 milona dinara. Povećanju zaposlenosti invalida trebalo bi da doprinese još jedan zakon.

"Nadam se da će se uskoro doneti i zakon o socijalnom preduzetništvu koji će, takođe, razmatrati ovu materiju, tako da država brine", kaže Vulin.

Uz preduzeća koja su i dalje u društvenom vlasništvu, u Srbiji postoji i 18 preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju invalida koja su od osnivanja privatna. I jedna i druga imaju podjednako pravo na državne dotacije za rad invalida.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik