Tek joj je godinu i po dana, a već razmišlja o penziji. Među 183.508 članova privatnih penzijskih fondova u Srbiji je i devojčica stara 16 meseci, inače najmlađa članica „Dunav dobrovoljnog penzijskog fonda“, za koju privatne doprinose uplaćuju roditelji. Sve mlađe članstvo koje štedi za starost ipak još uvek predstavlja izuzetak, a ne pravilo. Poslednji podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su najbrojniji članovi privatnih penzijskih fondova i dalje oni starosti od 40 do 49 godina, koji čine trećinu članstva. I dalje prednjače muškarci, kojih je više od 100.000 među članovima. U Srbiji trenutno četiri društva upravljaju imovinom šest dobrovoljnih penzijskih fondova, kaže za Milan Kovač, izvršni direktor Dunav društva za upravljanje. Ukupna štednja preko 183.000 građana koji su članovi ovih fondova iznosi više od 20 milijardi dinara. Prosečna prikupljena sredstva po članu iznose 108.387 dinara.
Tek joj je godinu i po dana, a već razmišlja o penziji. Među 183.508 članova privatnih penzijskih fondova u Srbiji je i devojčica stara 16 meseci, inače najmlađa članica „Dunav dobrovoljnog penzijskog fonda“, za koju privatne doprinose uplaćuju roditelji.
Sve mlađe članstvo koje štedi za starost ipak još uvek predstavlja izuzetak, a ne pravilo. Poslednji podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su najbrojniji članovi privatnih penzijskih fondova i dalje oni starosti od 40 do 49 godina, koji čine trećinu članstva. I dalje prednjače muškarci, kojih je više od 100.000 među članovima.
- U Srbiji trenutno četiri društva upravljaju imovinom šest dobrovoljnih penzijskih fondova - kaže za „Novosti“ Milan Kovač, izvršni direktor Dunav društva za upravljanje.
- Ukupna štednja preko 183.000 građana koji su članovi ovih fondova iznosi više od 20 milijardi dinara. Prosečna prikupljena sredstva po članu iznose 108.387 dinara.
Prema rečima Kovača, najveći broj članova u „Dunav dobrovoljnom penzijskom fondu“ čine zaposleni u čiju korist poslodavci uplaćuju dopunske penzijske doprinose i na taj način im obezbeđuju, pored državne, i privatnu penziju. Prosečna uplata u „Dunav“ fond iznosi 3.500 dinara.
- Među poslodavcima koji su prepoznali značaj dobrovoljnih penzijskih fondova i odlučili se da na ovaj način učestvuju u planiranju finansijske sigurnosti svojih zaposlenih ima firmi različitih vlasničkih struktura - navodi Kovač.
- Zajedničko za sve njih je da kao društveno odgovorne organizacije vode računa o svojim zaposlenima, a s obzirom da je privatna penzija nasledna i o njihovim porodicama.
Podaci NBS pokazuju da fondovi u Srbiji najveći deo imovine svojih članova čuvaju u najsigurnijim hartijama - državnim obveznicama, u koje je „investirano“ čak 15,85 milijardi dinara, odnosno 80,2 odsto ukupne imovine koju su građani poverili fondovima na čuvanje.
U Srbiji trenutno ima 207 „privatnih penzionera“.
Svaki deseti radnik
U uplatama dopunskih doprinosa u dobrovoljne penzijske fondove nema značajnih ograničenja, osim da moraju da budu u dinarima. Na ovaj način za starost mogu da štede i zaposleni i nezaposleni, i maloletni i oni stariji. Može da se uplaćuje redovno, ali nema prekida ugovora ako se se uplatama stane, ili se poneke „preskoče“. Podaci NBS pokazuju da u Srbiji, od ukupnog broja stanovnika, svega 2,55 odsto štedi na ovaj način, dok, gledano u odnosu na broj zaposlenih može da se kaže da svaki deseti uplaćuje privatne doprinose.