
U trećem tromesečju ove godine banke su ublažile standarde po kojima su odobravale kredite privredi i stanovništvu, a nastavak sličnih tendencija očekuju i za četvrto tromesečje.
Reč je o ublažavanju standarda kod dinarskih kredita svih ročnosti, kao i kod dugoročnih deviznih ili devizno indeksiranih kredita, pokazuje najnoviji izveštaj o rezultatima ankete o kreditnoj aktivnosti banaka.
Banke su u trećem tromesečju nastavile da ublažavaju standarde po kojima su odobravale kredite stanovništvu i slična kretanja očekuju se u četvrtom tromesečju za gotovo sve vrste kredita, a na to su, kako se navodi, najviše uticali konkurencija u bankarskom sektoru, veća spremnost banaka za preuzimanje rizika i poboljšana očekivanja u pogledu opšte ekonomske aktivnosti. U izveštaju se precizira da su banke ocenile da su na rast tražnje za kreditima stanovništvu najviše uticale potrebe za refinansiranjem, kupovina trajnih potrošnih dobara, kao i kupovina nepokretnosti, uz relativno poboljšanu opštu ekonomsku situaciju, odnosno rast zarada i zaposlenosti. Navedeno je i da su uslovi po kojima su odobravani krediti stanovništvu u trećem tromesečju ublaženi najvećim delom po osnovu smanjenja kamatnih marži i ublaženih zahteva u pogledu kolaterala, a pored toga, kod deviznih, to jest devizno indeksiranih kredita smanjene su zahtevane visine učešća i depozita.
NBS od početka 2014. sprovodi anketu o kreditnoj aktivnosti banaka u tromesečnoj dinamici i ona je metodološki u skladu sa anketom koja se sprovodi u centralnim bankama zone evra, uz modifikacije prema specifičnostima našeg kreditnog tržišta. U danas objavljenom dokumentu, sumirani su rezultati ankete sprovedene od 1. oktobra do 20. oktobra ove godine. U anketi su, kako je navedeno, učestvovali predstavnici 17 banaka, što obezbeđuje reprezentativnu pokrivenost kreditnog tržišta, jer učešće ovih banaka iznosi preko 99 odsto bilansne sume bankarskog sektora.
Pojedine banke su istakle da su na ublažavanje standarda uticale posebne kampanje koje su imale prema određenim kategorijama klijenata, dok su u suprotnom smeru delovale konkurencija u bankarskom sektoru, povećana percepcija rizika, kao i manja spremnost banaka za preuzimanje rizika.
Prema oceni banaka, i privreda je povećala tražnju za svim vrstama kredita tokom trećeg tromesečja, a nastavak rasta tražnje za gotovo svim vrstama kredita očekuju za četvrto tromesečje. U izveštaju je navedeno i da su banke ocenile da je rast tražnje privrednika za svim vrstama kreditima u trećem tromesečju prvenstveno vođen povećanim potrebama za finansiranje obrtnih sredstava i kapitalnih investicija, dok je rast tražnje kod poljoprivrednika rezultat ponude subvencionisanih kredita. U narednom tromesečju banke samo kod kratkoročnih dinarskih kredita očekuju blago smanjenje.