Na "Produktnoj berzi" u periodu od 3. do 7. marta 2013. godine promet od 1.469 tona robe, izuzev jednog ugovora kada se trgovalo suncokretovom sačmom, odnosi se isključivo na trgovanje kukuruzom. Fizički obim prometa za 38,01 odsto je veći u odnosu na promet iz prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost prometovane robe iznosila 26.535.520 dinara i za 4,62 odsto je manja od vrednosti prometa iz prethodnog nedeljnog perioda. Kukuruz je praktično jedina roba koja je u nedelji za nama pobudila interes tržišnih učesnika u trgovanju preko novosadske berze. Cena na svetskom tržištu je u naglom porastu, izvoz se sve više intenzivira i iz tih razloga nije čudno što je ova roba toliko dominantna na berzi. Trgovanje kukuruzom prethodne nedelje je zatvoreno cenom od 16,00 dinara za kilogram, da bi u protekloj nedelji cena ove robe starovala sa pozicije od 16,50 dinara za kilogram, dok su na samom kraju nedelje realizovana dva kupoprodajna ugovora po ceni od čak 16,90 dinara za kilogram, što je nov ovosezonski cenovni maksimum.
Na "Produktnoj berzi" u periodu od 3. do 7. marta 2013. godine promet od 1.469 tona robe, izuzev jednog ugovora kada se trgovalo suncokretovom sačmom, odnosi se isključivo na trgovanje kukuruzom. Fizički obim prometa za 38,01 odsto je veći u odnosu na promet iz prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost prometovane robe iznosila 26.535.520 dinara i za 4,62 odsto je manja od vrednosti prometa iz prethodnog nedeljnog perioda.
Kukuruz je praktično jedina roba koja je u nedelji za nama pobudila interes tržišnih učesnika u trgovanju preko novosadske berze. Cena na svetskom tržištu je u naglom porastu, izvoz se sve više intenzivira i iz tih razloga nije čudno što je ova roba toliko dominantna na berzi. Trgovanje kukuruzom prethodne nedelje je zatvoreno cenom od 16,00 dinara za kilogram, da bi u protekloj nedelji cena ove robe starovala sa pozicije od 16,50 dinara za kilogram, dok su na samom kraju nedelje realizovana dva kupoprodajna ugovora po ceni od čak 16,90 dinara za kilogram, što je nov ovosezonski cenovni maksimum. Prosečna cena trgovanja je iznosila 18,23 dinara za kilogram, što je za 4,11 odsto više od prosečne cene trgovanja kukuruzom u SRPS kvalitetu u prethodnoj nedelji. U ovakvim situacijama uvek se postavlja pitanje: Gde je granica cenovnom rastu? U traženju odgovora na ovo pitanje u kontekstu aktuelnih tržišnih dešavanja treba pre svega konsultovati referentne berze iz okruženja i najuticajnije svetske berze. U osnovi svi razlozi su u sferi političkih dešavanja I to je u ovom trenutku njvažniji pokretački cenovni okidač na svim tržištima.
Pored kukuruza realizovan je još samo jedan kupoprodajni ugovor i to u trgovanju suncokretovom sačmom sa 33% proteina, pri čemu je realizovana cena od 26,76 dinara za kilogram. To je cena koja je na identičnom nivou kao i prethodne nedelje.
Druga nedelja za redom koju karakteriše rast cene kukuruza, beleži i nov porast indeksne vrednosti PRODEX-a, koji u petak, 7. marta 2014. godine, iznosio 215,94 indeksnih poena, što je za 2,31 indeksnih poena više u odnosu na prošli petak.