Produktna berza: Kukuruz u fokusu tržišnih dešavanja

Bez autora
Feb 09 2014

U periodu od 3. do 7. februara 2014. godine na "Produktnoj berzi" u Novom Sadu realizovan je promet od 4.115 tona robe, što je 2,23 puta je više od ukupnog količinskog prometa u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometovane robe u proteklom nedeljnom periodu iznosila je 79.397.490 dinara ili 111,04 odsto više od vrednosti prometa u prethodnoj nedelji. Kukuruz je ponovo u fokusu tržišnih dešavanja. Niz povoljnih okolnosti je širom otvorilo vrata i ponudi i tražnji u pronalaženju svojih interesa u trgovanju. Postepeni, ali konstantan rast cene, imao je snažno psihološko dejstvo na tražnju da što pre uđe u kupovnu poziciju pre daljeg rasta cene, dok je sa druge strane pad vrednosti dinara i rast cene kukuruza na međunarodnom tržištu otvorio povoljnu kalkulaciju izvoznicima koji su ujedno i bili pretežni učesnici u trgovanju. Posle januarskog pada izvoza, ovo je dobar signal kao moguća najava ponovnog inteziviranja izvoza kukuruza. Cena ove robe se kretala u rasponu od 15,30 dinara za kilogram sa početka nedelje, pa do 16,00 dinara za kilogram na kraju nedeljnog perioda, što je na nivou najveće vrednosti koju je kukuruz imao u ovoj kalendarskoj godini. Prosečna cena je iznosila 17,32 dinara za kilogram, što je za 5,27 odsto više od proseka cene ove robe u prethodnoj nedelji.

Produktna berza: Kukuruz u fokusu tržišnih dešavanjaU periodu od 3. do 7. februara 2014. godine na Produktnoj berzi u Novom Sadu realizovan je promet od 4.115 tona robe, što je 2,23 puta je više od ukupnog količinskog prometa u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometovane robe u proteklom nedeljnom periodu iznosila je 79.397.490 dinara ili 111,04 odsto više od vrednosti prometa u prethodnoj nedelji.

Kukuruz je ponovo u fokusu tržišnih dešavanja. Niz povoljnih okolnosti je širom otvorilo vrata i ponudi i tražnji u pronalaženju svojih interesa u trgovanju. Postepeni, ali konstantan rast cene, imao je snažno psihološko dejstvo na tražnju da što pre uđe u kupovnu poziciju pre daljeg rasta cene, dok je sa druge strane pad vrednosti dinara i rast cene kukuruza na međunarodnom tržištu otvorio povoljnu kalkulaciju izvoznicima koji su ujedno i bili pretežni učesnici u trgovanju. Posle januarskog pada izvoza, ovo je dobar signal kao moguća najava ponovnog inteziviranja izvoza kukuruza. Cena ove robe se kretala u rasponu od 15,30 dinara za kilogram sa početka nedelje, pa do 16,00 dinara za kilogram na kraju nedeljnog perioda, što je na nivou najveće vrednosti koju je kukuruz imao u ovoj kalendarskoj godini. Prosečna cena je iznosila 17,32 dinara za kilogram, što je za 5,27 odsto više od proseka cene ove robe u prethodnoj nedelji.

Tržište pšenice je nešto mirnije. Cenovno pomeranje ove robe od 1,56 odsto na više u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje je manje nego što je to slučaj kod kukuruza. Inače, svi kupoprodajni ugovori na ovom tržištu su realizovani po jedinstvenoj ceni od 22,33 dinara za kilogram. Procene stručnjaka da bi pšenica mogla da ima problem sa nedovljnom vlagom zemljišta ukoliko ne padne dovoljna količina kiše, verovatno su podstakle tražnju da već sada kandiduju prvu ponudu za kupovinom pšenice roda 2014. godine.

Posle dramatičnog višenedeljnog rasta, cena soje se primirila, pa u protekloj nedelji čak nešto i pala. Prosečna cena trgovanja ovom robom iznosila je 63,21 dinara za kilogram, što je za 0,24 odsto niža cena nego prethodne nedelje. Da li je razlog ovakvih dešavanja na tržištu soje činjenica da je ova roba počela da se uvozi po nešto nižoj ceni, pokazaće period pred nama.

Od ostalih roba na berzi u Novom Sadu trgovalo se još samo mineralnim đubrivom SAN i to po ceni od 33,00 dinara za kilogram.

U petak, 7. februara 2014. godine, PRODEX beleži indeksnu vrednost od 214,33 indeksnih poena. To je rast u odnosu na vrednost ovog pokazatelja tržišnih kretanja iz prethodne nedelje za 3,05 indeksnih poena.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik