Produktna berza: Promet porastao, tržište stabilno

Bez autora
Jan 20 2013

Kako januar odmiče, postaje sve jasnije da se srpsko tržište poljoprivrednih proizvoda sve više suočava sa dva problema. Prvi, koji je prisutan već duži period jeste svakako hronična nelikvidnost tražnje i drugi problem koji je sve prisutniji jeste nedostatak ponude, odnosno sve manje robe u skladištima. Rezultat tih okolnosti jesu mali prometi u kontinuitetu na berzanskom tržištu u Novom Sadu. U periodu od 15. do 18. januara 2013. godine na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu zaključeno je svega devet kupoprodajnih ugovora, a realizovan je promet od 898 tona robe ili za 85,15 posto više nego prethodne nedelje. Finansijska vrednost prometa od 28.331.270 dinara je za 103,74 posto veća u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje. Opšta konstatacija sa aspekta cenovnih dešavanja je da je tržište stabilno.

Produktna berza: Promet porastao, tržište stabilnoKako januar odmiče, postaje sve jasnije da se srpsko tržište poljoprivrednih proizvoda sve više suočava sa dva problema. Prvi, koji je prisutan već duži period jeste svakako hronična nelikvidnost tražnje i drugi problem koji je sve prisutniji jeste nedostatak ponude, odnosno sve manje robe u skladištima. Rezultat tih okolnosti jesu mali prometi u kontinuitetu na berzanskom tržištu u Novom Sadu.

U periodu od 15. do 18. januara 2013. godine na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu zaključeno je svega devet kupoprodajnih ugovora, a realizovan je promet od 898 tona robe ili za 85,15 posto više nego prethodne nedelje. Finansijska vrednost prometa od 28.331.270 dinara je za 103,74 posto veća u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje.

Opšta konstatacija sa aspekta cenovnih dešavanja je da je tržište stabilno.

Cena pšenice gravitira oko nivoa 27,40 dinara za kilogram u vrlo uskim cenovnim rasponima između 27,30 dinara za kilogram i 27,50 dinara za kilogram. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama iznosila je 29,59 dinara za kilogram, što je za minimalnih 0,36 posto niža cena od prosečne cene iz prethodne nedelje. Relativno loš izgled posejane pšenice u SAD donekle su ublažila očekivanja solidnih prinosa hlebnog žita u Brazilu, pa je cena na međunarodnim tržištima blago skočila, sa izgledom da će u perspektivi nivo svetskih cena pšenice biti i dalje relativno visok sa tendencijom rasta.

Ponuda na tržištu kukuruza je sve slabija. Rezerve ove robe se tanje iz dana u dan, a konsekventno manjoj ponudi, cena polako raste. Protekle nedelje svi kupoprodajni ugovori su realizovani po ceni od 24,60 dinara za kilogram i u odnosu na prethodni nedeljni period to je rast od 0,61 posto. Da će kukuruz biti deficitarna roba već na samom početku kalendarske godine srpsko tržište nije naviklo. Kako će se nadoknaditi bilansna praznina na ovom tržištu videćemo vrlo brzo.

Ono što je veoma bitno što se tiče žitarica jeste da državne robne rezerve imaju solidnu zalihu pa će shodno potrebama moći blagovremeno da prejudiciraju eventualne turbulencije na ovim tržištima.

Na berzanskom tržištu u Novom Sadu trgovalo se još i dvema komponentama za stočnu hranu i to sojinom sačmom sa 44% proteina po ceni od  61,20 dinara za kilogram i suncokretovom sačmom sa 33% proteina po ceni od 27,80 dinara za kilogram.

Stabilnost cena razlog je što su pomeranja indeksne korpe berzanskog indeksa PRODEX bila minimalna. Naime, vrednost ovog indeksa u petak, 18. januara 2013. godine, je iznosila 257,20 indeksnih poena, što je za 0,63 indeksna poena više nego prošlog petka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik