Produktna berza: Tržište kukuruza najaktivnije, ali i najnestabilnije

Bez autora
Feb 02 2014

Na "Produktnoj berzi" u Novom Sadu ukupan fizički obim prometa roba u periodu 27. do 31. januara 2014. godine iznosio je 1.840 tona i to je za 74,57 posto više u odnosu na količinu prometovanih roba u prethodnoj nedelji. Vrednost prometovane robe je iznosila 37.622.760 dinara ili 54,00 odsto više u odnosu na prethodni nedeljni period. Tržište kukuruza je najaktivnije, ali i najnestabilnije. Cena ove robe je startovala početkom nedelje sa 15,00 dinara za kilogram, sredinom nedelje je pala na 14,70 dinara za kilogram, što je najniži nivo još od početka novembra prošle godine, da bi se na samom kraju nedelje vratila na nivo od 15,10 dinara za kilogram. U osnovi ovakvog hirovitog tržišta i nepredvidivih cenovnih obrta leži nekoliko razloga.

Produktna berza: Tržište kukuruza najaktivnije, ali i najnestabilnijeNa "Produktnoj berzi" u Novom Sadu ukupan fizički obim prometa roba u periodu 27. do 31. januara 2014. godine  iznosio je 1.840 tona i to je za 74,57 posto više u odnosu na količinu prometovanih roba u prethodnoj nedelji. Vrednost prometovane robe je iznosila 37.622.760 dinara ili 54,00 odsto više u odnosu na prethodni nedeljni period.

Tržište kukuruza je najaktivnije, ali i najnestabilnije. Cena ove robe je startovala početkom nedelje sa 15,00 dinara za kilogram, sredinom nedelje je pala na 14,70 dinara za kilogram, što je najniži nivo još od početka novembra prošle godine, da bi se na samom kraju nedelje vratila na nivo od 15,10 dinara za kilogram. U osnovi ovakvog hirovitog tržišta i nepredvidivih cenovnih obrta leži nekoliko razloga. Najpre, to je jasno kandidovana cena od strane izvozne tražnje na početku nedelje koja jednostavmo nije mogla da podnese cenu preko 15,00 dinara za kilogram, zatim su od sredine nedelje sinhronizovano počela da deluju dva faktora koji su "pogurali" cenu na nešto viši nivo. Prvo, to je nešto osetniji pad vrednosti dinara sredinom nedelje i sa druge strane to je blagi rast cene na paritetu crnomorskih luka, što je pretežna izvozna destinacija naših izvoznika kukuruza. Prosečna cena kukurza protekle nedelje je iznoslia 16,45 dinara za kilogram, što je u odnosu na prosek cene u prethodnoj nedelji pad za 1,05 odsto.

Pšenicom se malo trguje, a cena se stabilizovala na nivou od 22,00 dinara za kilogram, što je identično ceni iz prethodne nedelje. Dobre vesti o prinosima iz zemalja južne hemsfere potpuno su kompenzovale uznemirujuće procene o stanju američkih useva zahvaćenih velikom hladnoćom. Procene prestižne analitičke agencije Bloomberg ukazuju da bi ekonomska 2013/14. godina mogla biti godina novog rekorda u prinosu pšenice u svetu. Takve procene i te kako utiču na cene na svetskim berzama.

Soja je tokom pretekle nedelje dostigla svoj novi sezonski rekord koji sada iznosi 57,80 dinara za kilogram. Polednji put ovako visoka cena beleži se još 09.09.2013. godine. Prosečna nedeljna cena soje je iznosila 63,36 dinara za kilogram, što je rast od 3,49 odsto u odnosu na cenu iz prethodne nedelje.

Mineralna đubriva se sve ćešće pojavljuju u trgovanju na novosadskoj berzi. U nedelji za nama trgovalo se mineralnim đubrivom UREA po prosečnoj ceni od 38,58 dinara za kilogram i mineralnim đubrivom AN po ceni od 35,31 dinara za kilogram.

Srazmerno veći rast cene soje u odnosu na neznatni pad cene kukuruza uslovio je rast PRODEX-a u odnosu na prethodnu nedelju. Vrednost berzanskog indeksa u petak, 31. januara 2014. godine, je iznosila 211,28 indeksnih poena i u porastu je za 0,78 indeksnih poena u odnosu na poslednji dan trgovanja prethodne nedelje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik