Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 15. do 19. juna 2016. godine prometovano je svega 475 tona robe, što predstavlja tek četvrtinu prošlonedeljnog količinskog prometa. Istovremeno realizovana vrednost prometa od 12.421.750,00 dinara, je za čitavih 76,47 odsto manja nego prethodne nedelje, uz konstataciju da su u strukturi prometa učestvovali samo kukuruz i soja. Prošlogodišnjom pšenicom nije trgovano, prvenstveno zbog činjenice da su se potencijalni kupci na vreme i u dovoljnoj meri snabdeli hlebnim zrnom, tako da bez previše tenzije očekuju prvu cenu novog roda. Stočni ječam novog roda se nudio tokom nedelje, ali zainteresovanih kupaca za ponuđene cene koje su gravitirale oko 15,50 dinara za kilogram, bez PDV-a, nije bilo.
Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 15. do 19. juna 2016. godine prometovano je svega 475 tona robe, što predstavlja tek četvrtinu prošlonedeljnog količinskog prometa. Istovremeno realizovana vrednost prometa od 12.421.750,00 dinara, je za čitavih 76,47 odsto manja nego prethodne nedelje, uz konstataciju da su u strukturi prometa učestvovali samo kukuruz i soja.
Prošlogodišnjom pšenicom nije trgovano, prvenstveno zbog činjenice da su se potencijalni kupci na vreme i u dovoljnoj meri snabdeli hlebnim zrnom, tako da bez previše tenzije očekuju prvu cenu novog roda.
Stočni ječam novog roda se nudio tokom nedelje, ali zainteresovanih kupaca za ponuđene cene koje su gravitirale oko 15,50 dinara za kilogram, bez PDV-a, nije bilo.
Istovremeno, tržište kukuruza je i dalje nastavilo da pokazuje trend pada cene. Početkom nedelje kukuruz se nudio po 15,40 dinara za kilogram, bez PDV-a, što je za oko 30 para niže nego prethodne nedelje, ali kupci nisu bili spremni da plate ni tu cenu. Tek krajem nedelje kao rezultat sporadičnog interesovanja izvoznika za pripremu kukuruza za izvoz, u domaćoj luci, registrovano je nekoliko berzanskih poslova kupoprodaje kukuruza po ceni od 15,80 dinara za kilogram, bez PDV-a, u ukupnoj količini od 300 tona, ali uz klauzulu “fco isporučeno u domaćoj luci otpreme”, što po logici stvari poskupljuje cenu žutog zrna, koja bi se eventualno postigla uz ugovaranje standardnog pariteta isporuke – “fco utovareno u silosu prodavca”.
Iako je prošla nedelja registrovala pad cene kukuruza, ipak se čini da je tržište soje i dalji pad cene iste, najznačajnija vest sa ovonedeljnog trgovanja na “Produktnoj berzi”. Nakon prvog ovonedeljnog trgovanja po ceni od 38,00 dinara za kilogram, bez PDV-a, cena soje je nastavila da pada, da bi do kraja nedelje dostigla 36,70 dinara za kilogram, bez PDV-a. Prometovano je ukupno 175 tona soje u zrnu po prosečnoj nedeljnoj ceni od 41,19 dinara za kilogram (37,44 dinara za kilogram, bez PDV-a), što je za 1,73 odsto niže nego prethodne nedelje.
Da je bilo interesovanja za ponuđene prodajne kotacije za kukuruz, PRODEX bi svakako zabeležio značajan pad indeksne vrednosti. I pored pomenute činjenice, kao rezultat daljeg pada zaključene berzanske cene soje u zrnu, PRODEX i drugu nedelju za redom beleži pad vrednosti. U petak, 19. juna 2015. godine, ovaj berzanski indeks vredi 203,36 indeksnih poena, što je za 0,49 indeksnih poena niže nego prethodne nedelje.