Program novčanih podrški za poljoprivredu i ruralni razvoj za 2015. godinu izazvao je burne reakcije i poljoprivrednika i privrednika koji ističu kako je, prema ovom programu, cilj smanjiti iznos poticaja i uvesti kvote, što bi značilo velike štete za proizvođače. Na konkretnom slučaju proizvodnje mlijeka to znači da bi ostvarili novčanu podršku za tu proizvodnju, potrebno je da proizvedete minimalno 500 litara, a maksimalno 100.000 litara mlijeka mjesečno. U BiH postoje farme koje proizvode 500.000 litara mlijeka mjesečno, što znači da bi usvajanjem ovog programa te farme dobile samo petinu novčane podrške u odnosu na proizvodnju, kazao je Adin Fakić, direktor sarajevske mljekare Milkos.
Program novčanih podrški za poljoprivredu i ruralni razvoj za 2015. godinu izazvao je burne reakcije i poljoprivrednika i privrednika koji ističu kako je, prema ovom programu, cilj smanjiti iznos poticaja i uvesti kvote, što bi značilo velike štete za proizvođače.
Prestanak razvoja
- Na konkretnom slučaju proizvodnje mlijeka to znači da bi ostvarili novčanu podršku za tu proizvodnju, potrebno je da proizvedete minimalno 500 litara, a maksimalno 100.000 litara mlijeka mjesečno. U BiH postoje farme koje proizvode 500.000 litara mlijeka mjesečno, što znači da bi usvajanjem ovog programa te farme dobile samo petinu novčane podrške u odnosu na proizvodnju, kazao je za Oslobođenje Adin Fakić, direktor sarajevske mljekare Milkos.
Kada je u pitanju farma Spreča, koja je u vlasništvu mljekare Milkos, Fakić je istakao kako bi uvođenje bilo kakvih kvota dovelo do ograničavanja ulaganja i daljeg napretka poljoprivredne proizvodnje u BiH. Farma Spreča, kako je kazao, trenutno ima oko 1.500 grla, 1.200 hektara zemljišta koje obrađuje i zapošljava oko 85 radnika.
- U planu imamo 11 novih projekata u vrijednosti od oko 11 miliona eura i ovakvim programom, koji nije razvojni, farma Spreča će vjerovatno prestati sa razvojem, a možda i sa radom. Čitava Evropska unija podržava poljoprivrednu proizvodnju, a kod nas se radi na tome da se uništi, kazao je Fakić.
Izvoz u EU
Što se tiče mljekare, Milkos se približava EU broju, a nedavno je objavljena i informacija da je Evropska komisija prihvatila dva člana akcionog plana koji je BiH bila dužna dostaviti joj kako bi se stvorili uslovi za izvoz mlijeka u EU. Međutim, ukoliko dođe do uvođenja kvota, kako je kazao Fakić, mljekare u BiH neće moći biti konkurentne u izvozu mlijeka u EU i pitanje je da li će uopšte imati namjeru da otkupljuju mlijeko od farmera u BiH.
- Farme koje proizvode više od 100.000 litara mlijeka jednostavno neće moći više da rade. U kontaktu sam sa kolegama iz velikih farmi i oni su spremni na najgore varijante, čak i na gašenje tih farmi. Te kvote su zaista limitirajući faktor razvoja i diskriminatorska odluka koja ne daje mogućnost ravnopravnog učešća u raspodjeli poticaja samo zato što je neko veliki. Sudbina velikih farmi je neizvjesna, poručio je on.