Proizvodnja jagodastog voća: Vrijeme za uvođenje EU standarda

Bez autora
May 03 2015

Ljubiša Alempić proizvodnjom malina i kupina na dva hektara zemlje bavi se već 10 godina. Kada je počeo da se bavi ovom poljoprivrednom proizvodnjom nije imao ni svoju zemlju, već je kupio zemljište kako bi podigao nasade. Skoro sav posao odradi moja porpodica, samo u vrijeme berbe uzmemo nekoliko sezonskih radnika i taj posao privedemo kraju, kazao je Ljubiša, koji je ujendo i predsjednik Saveza proizvođača jagodastog voća BiH. U posljednje tri godine ova proizvodnja doživljava ekspanziju, a i otkupne cijene za ovo voće su dobre. Trenutno se u BiH proizvdi oko 10.000 tona maline i kupine i to se može u kratkom periodu uduplati, mišljenja je Alempić. No, proizvođači se moraju prilagoditi uslovima tržišta, uvesti nove sorte, povećati izvoz maline u svježem stanju, pakovanja prilagoditi potrebama tržišta i na taj način povećati prihode i devizni priliv u BiH.

Proizvodnja jagodastog voća: Vrijeme za uvođenje EU standardaLjubiša Alempić proizvodnjom malina i kupina na dva hektara zemlje bavi se već 10 godina. Kada je počeo da se bavi ovom poljoprivrednom proizvodnjom nije imao ni svoju zemlju, već je kupio zemljište kako bi podigao nasade.

"Skoro sav posao odradi moja porpodica, samo u vrijeme berbe uzmemo nekoliko sezonskih radnika i taj posao privedemo kraju", kazao je Ljubiša, koji je ujendo i predsjednik Saveza proizvođača jagodastog voća BiH.

Eksoanzija proizvodnje

U posljednje tri godine ova proizvodnja doživljava ekspanziju, a i otkupne cijene za ovo voće su dobre. Trenutno se u BiH proizvdi oko 10.000 tona maline i kupine i to se može u kratkom periodu uduplati, mišljenja je Alempić.

No, proizvođači se moraju prilagoditi uslovima tržišta, uvesti nove sorte, povećati izvoz maline u svježem stanju, pakovanja prilagoditi potrebama tržišta i na taj način povećati prihode i devizni priliv u BiH.

"Iako stanje u ovom sektoru nije loše, moramo učiniti sve da se sistem uredi kako bi poljorprivredni proizvođači imali što više koristi od ove poljjoprivredne proizvodnje.Jedna od glavnih aktivnosti Saveza biće uvođenje sistema integralne proizvodnje i drugih standarda. Moramo dati maksimum da ovu priču dovedemo do kraja kako ne bismo došli u narednom periodu u probleme kao što je to bilo sa proizvođačima mlijeka i kako ne bismo imali situaciju da ne možemo izvesti voće u EU", kazao je Alempić.

Proizvodnju jagodastog voća, kao i uvođenje sistema integralne proizvodnje podržavaju međunarodne organizacije. Caritas Švicarske već godinama finansijski i stručno pomaže podizanje nasada, dok Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) već dvije godine podržava uvođenje standarda i kontrole u proizvodnju jagodsatog voća, tzv. integralne proizvodnja voća.

Dinamičan sektor

"Sektor jagodastog voća je veoma dinamičan, brzo se razvija i brzo se dešavaju promjene i ovo je prilika da se svi učesnici u lancu proizvodnje i plasmana razgovaraju o daljem razvoju sektora", kazala je tokom jučerašnje konferencije o jagodastom voću na Ilidži Katharine Resek iz GIZ-a..

Projekt-menadžer u caritasu Hemo Jusović je pojasnio da je integralna proizvodnja standardna proizvodnja u EU i Švicarskoj, to znači da oni koji žele da njihov proizvod bude garantovano zdrav moraju voditi računa o zaštiti zdravlja potrošača i proizvođača, te zaštiti okoline, gdje se sva hemijska sredstva uključujući zaštitu zasada i mineralna gnojiva koriste u minimalnim količinama, smao tamo gdje je potrebno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik