Naučnici sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu su, sarađujući sa „Nokijom“, razvili prototip nanogeneratora koji iz služi za punjenje mobilnih telefona pomoću svakodnevne buke. Tako će baterije mobilnih telefona u bliskoj budućnosti moći da se pune pomoću buke u saobraćaju, muzike ili govora. Prototip uređaja koristi osobine cinkovog oksida da bi pretvorio zvučne vibracije u elektricitet. Radi se o materijalu koji pomoću vibracija usled skupljanja i širenja može da stvara napon, pošto pretvara energiju iz pokreta u električnu energiju. Naučnici su počeli sa prskanjem tečnog cinkovog oksida na plastični list, koji su nakon toga potopili u mešavinu hemikalija i zagrejali na 90 stepeni Celzijusa. To je uslovilo transformaciju cinkovog oksida u nanorodove...
Naučnici sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu su, sarađujući sa „Nokijom“, razvili prototip nanogeneratora koji iz služi za punjenje mobilnih telefona pomoću svakodnevne buke. Tako će baterije mobilnih telefona u bliskoj budućnosti moći da se pune pomoću buke u saobraćaju, muzike ili govora.
Prototip uređaja koristi osobine cinkovog oksida da bi pretvorio zvučne vibracije u elektricitet.
Radi se o materijalu koji pomoću vibracija usled skupljanja i širenja može da stvara napon, pošto pretvara energiju iz pokreta u električnu energiju.
Naučnici su počeli sa prskanjem tečnog cinkovog oksida na plastični list, koji su nakon toga potopili u mešavinu hemikalija i zagrejali na 90 stepeni Celzijusa. To je uslovilo transformaciju cinkovog oksida u nanorodove.
Kako bi sakupljali stvoreni napon, novostvoreni list nanorodova stavljen je između dve kontaktne ploče za sprovođenje električne energije.
Iako se ovi kontakti tradicionalno prave od zlata, naučnici su uspeli da postignu veliku efikasnost koristeći običnu aluminijumsku foliju.
Konačan proizvod je uređaj veličine „Nokia Lumija 925“ koji je stanju generiše pet volti.