Tokom februara i marta, Radna grupa za avijaciju Saveta EU (EU Council's Aviation Working Party) raspravljala je o promenama kada su u pitanju prava putnika na novčanu nadoknadu pri kašnjenju i otkazivanju letova, a ishod toga potencijalno bi mogao da bude nepovoljan za putnike, navode iz kompanije za upravljanje kompenzacijama Skajkop (Skycop).
Iako detalji ovih sastanaka nisu javno dostupni, medijski izveštaji sugerišu da se razmatra produženje minimalnog praga zakašnjenja potrebnog za ostvarivanje prava na kompenzaciju – sa trenutna tri na pet do čak 12 sati.
Zasad, putnici koji koriste usluge evropskih aviokompanija imaju pravo na 250, 400 ili 600 evra nadoknade, ukoliko je dolazak na krajnju destinaciju odložen za minimum tri sata, a uzrok kašnjenja se smatra krivicom aviokompanije. Tačan iznos kompenzacije zavisi od kilometraže leta.
Prema izveštajima evropskih medija, tema rasprave nije promena iznosa nadoknade, ali aviokompanije lobiraju da se povećaju pragovi kašnjenja potrebni za ostvarenje prava na kompenzaciju.
Jedna od opcija koja je navodno u razmatranju predviđa da putnici dobiju kompenzaciju tek ako njihov let kasni pet, devet ili 12 sati – u zavisnosti od razdaljine. Ipak, institucije EU još uvek nisu donele nikakvu odluku.
Advokat kompanije Skajkop Nerijus Zaleckas ovu inicijativu vidi kao korak unazad.
On ukazuje da mehanizam kompenzacije EU, uveden pre više od dve decenije, nije bio zamišljen kao kazna za aviokompanije, već kao način da se putnicima nadoknadi neprijatnost i, što je još važnije, da se podstakne tačnija i kvalitetnija usluga.
„Tokom poslednjih godina, zemlje poput Turske i Saudijske Arabije usvojile su svoje verzije Evropske regulative EC261, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo zadržalo ovaj sistem i nakon izlaska iz Unije, što pokazuje da pravična kompenzacija povećava prijemčivost zemlje za turiste i poslovna putovanja. Slabljenje trenutnih propisa bio bi veliki korak unazad za Evropu i smanjilo bi pritisak na aviokompanije da obezbede efikasno i tačno poslovanje. Pozivamo EU da krene suprotnim putem. Iznosi kompenzacije su od 2004, usled inflacije, izgubili oko polovinu svoje vrednosti, tako da bi njihovo povećanje, pa čak i udvostručenje trebalo ozbiljno razmotriti“, navodi Zaleckas.
Prema podacima ove firme, produženje minimalnog praga kašnjenja kojim se predviđa ostvarenje prava na kompenzaciju, smanjilo bi čak pet puta broj putnika koji ispunjavaju uslove. Za evropske putnike, ovakva promena mogla bi da znači gubitak stotina miliona, pa čak i više od milijardu evra kompenzacija godišnje.
Oni navode da je prošle godine u Evropi gotovo 218.000 letova imalo ozbiljna ometanja, što teoretski predstavlja oko šest milijardi evra potencijalne kompenzacije. Međutim, polovina tih slučajeva nije pogodna za ostvarivanje nadoknade zbog okolnosti koje nisu pod kontrolom aviokompanija, poput lošeg vremena ili štrajkova, a oko dve trećine putnika nikada ne podnese zahtev za nadoknadu.
Do sada su srpski putnici kompaniji Skajkop uputili više hiljada odštetnih zahteva, dodaju oni.
Iako Srbija nije u Evropskoj uniji, za putnike koji su koristili letove evropskih aviokompanija ili leteli na neku od destinacija unutar EU, za ometene letove važe pravila nadoknade pokrivena regulativom EC261.