Recan fondacija je za deceniju postojanja u Srbiji reciklirala 44 tone limenki čime je smanjena emisija ugljen-dioksida za 396 tona, saopštila je ta fondacija. Kako se navodi, količina recikliranih limenki dovoljna je da prekrije četiri fudbalska terena, a materijal koji je ponovo upotrebljen u proizvodnji dovoljan je za izradu 7.150 bicikala. Fondacija je od osnivanja pokrenula niz inicijativa za edukaciju građana o reciklaži - organizovala je i podržala brojne događaje na kojima je prikupljeno više od 3,5 miliona limenki, a kroz niz inicijativa edukovano je oko 20.000 đaka o reciklaži. Trenutno se u Srbiji reciklira 31,6 odsto ambalažnog otpad. U zemljama Evropske unije reciklira se 73 odsto metalnih pakovanja i Srbija bi u narednim decenijama mogla dostići taj nivo.
Recan fondacija je za deceniju postojanja u Srbiji reciklirala 44 tone limenki čime je smanjena emisija ugljen-dioksida za 396 tona, saopštila je ta fondacija. Kako se navodi, količina recikliranih limenki dovoljna je da prekrije četiri fudbalska terena, a materijal koji je ponovo upotrebljen u proizvodnji dovoljan je za izradu 7.150 bicikala.
Fondacija je od osnivanja pokrenula niz inicijativa za edukaciju građana o reciklaži - organizovala je i podržala brojne događaje na kojima je prikupljeno više od 3,5 miliona limenki, a kroz niz inicijativa edukovano je oko 20.000 đaka o reciklaži.
"Trenutno se u Srbiji reciklira 31,6 odsto ambalažnog otpada", rekla je direktorka Recan fondacije Jelena Kiš.
U zemljama Evropske unije reciklira se 73 odsto metalnih pakovanja i Srbija bi u narednim decenijama mogla dostići taj nivo, uz podizanje nivoa primarne selekcije za komunalni otpad, izgradnju adekvatnih reciklažnih centara ali i uvodjenjem takse po toni otpada koji ide na deponije što bi sprečilo odlaganje reciklažnih materijala na deponije.