Rigoroznije kontrole za kreditne kartice

Bez autora
Jan 05 2014

Banke sve više proveravaju svoje klijente kada odobravaju bilo koju vrstu zajma i pooštravaju uslove. Tako više nema automatskog produžavanja kreditnih kartica, već kada im istekne rok važnosti, a to je najčešće dve godine, klijent mora da podnosi novi zahtev sa kompletnom dokumentacijom kao da prvi put uzima neku od kreditnih kartica. Izuzetaka nema ni za VIP klijente. Tako bankari zahtevaju potvrdu overenu u preduzeću o zaposlenosti i visini primanja. Ukoliko je nekome plata za poslednje dve godine smanjena i prema njihovoj oceni može da se smatra rizičnim klijentom, smanjuje mu se limit, najčešće do 60 odsto opterećenja zarade. Ako nema novca na kartici za ovo umanjenje, ima rok od dva meseca da izmiri svoje obaveze.

Rigoroznije kontrole za kreditne karticeBanke sve više proveravaju svoje klijente kada odobravaju bilo koju vrstu zajma i pooštravaju uslove. Tako više nema automatskog produžavanja kreditnih kartica, već kada im istekne rok važnosti, a to je najčešće dve godine, klijent mora da podnosi novi zahtev sa kompletnom dokumentacijom kao da prvi put uzima neku od kreditnih kartica. Izuzetaka nema ni za VIP klijente.

Tako bankari zahtevaju potvrdu overenu u preduzeću o zaposlenosti i visini primanja. Ukoliko je nekome plata za poslednje dve godine smanjena i prema njihovoj oceni može da se smatra rizičnim klijentom, smanjuje mu se limit, najčešće do 60 odsto opterećenja zarade. Ako nema novca na kartici za ovo umanjenje, ima rok od dva meseca da izmiri svoje obaveze. Građani sve više koriste kreditne kartice, a naročito one za odloženo plaćanje bez kamate, odnosno plastiku koja zamenjuje čekove. Većina redovno izmiruju svoje dugove po kreditnim karticama, ali kako više nisu kreditno sposobni za odobreni limit, banka ga najčešće menja.

Kako kažu bankari, na tome insistira Narodna banka Srbije sa svojim propisima, ali i sami se štite od loših dužnika. Prema podacima Udruženja banaka Srbije, u Srbiji je izdato više od 1,1 milion kreditnih kartica koje koristi 906.860 građana. Odobreni limit iznosi 84,8 milijardi dinara, a od toga je iskorišćena tek polovina. Kašnjenje u otplati raste iz meseca u meseci i sada je na nivou od 12,7 odsto.

Štite se od nenaplativih

Narodna banka Srbije je uputila bankama predlog izmene odluke po kojoj se klasifikuju krediti i dužnici. Ukoliko se usvoji, banke će biti još rigoroznije kako bi se zaštitile od nenaplativih zajmova koji se sve više povećavaju, kako kod firmi tako i kod građana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik