Rok za odgovor na reklamaciju skraćuje se na osam dana

Bez autora
Jan 20 2013

Posle dve godine primene, Zakon o zaštiti potrošača će biti menjan. Praksa je pokazala manjkavosti ovog propisa i, kako kažu u Ministarstvu trgovine, radi se na otklanjanju uočenih nedostataka u sprovođenju. Radna grupa je ozbiljno i sistematično sagledala predloge za izmene postojećeg zakona koje su uputili predstavnici trgovaca, udruženja za zaštitu potrošača, privrednih komora, drugih državnih organa, kao i predstavnici stručne javnosti, odnosno istaknuti stručnjaci iz oblasti zaštite potrošača. Dostavljeni predlozi uzeti su u razmatranje, i to sa aspekta zakonitosti, celishodnosti i usklađenosti sa direktivama EU i predstavljaju dragocenu osnovu za izradu stručne osnove. Šta bi, u stvari, u ovom propisu trebalo menjati? Trebalo bi raditi na vraćanju pojedinih nadležnosti Tržišnoj inspekciji, boljoj zaštiti prava kupaca prilikom ostvarivanja prava reklamacije i zamene proizvoda, kao i određivanje roka za popravku proizvoda umesto sadašnjeg „primerenog roka”. Što se tiče određivanja roka za odgovor na reklamaciju, on će po svemu sudeći biti promenjen.

Rok za odgovor na reklamaciju skraćuje se na osam danaPosle dve godine primene, Zakon o zaštiti potrošača će biti menjan. Praksa je pokazala manjkavosti ovog propisa i, kako kažu u Ministarstvu trgovine, radi se na otklanjanju uočenih nedostataka u sprovođenju.

– Radna grupa je ozbiljno i sistematično sagledala predloge za izmene postojećeg zakona koje su uputili predstavnici trgovaca, udruženja za zaštitu potrošača, privrednih komora, drugih državnih organa, kao i predstavnici stručne javnosti, odnosno istaknuti stručnjaci iz oblasti zaštite potrošača. Dostavljeni predlozi uzeti su u razmatranje, i to sa aspekta zakonitosti, celishodnosti i usklađenosti sa direktivama EU i predstavljaju dragocenu osnovu za izradu stručne osnove – navode u ministarstvu.

Šta bi, u stvari, u ovom propisu trebalo menjati? Svakodnevna iskustva redakcije „Potrošača” kojoj se redovno javljaju čitaoci poklapaju se sa mišljenjem potrošačkih organizacija i pokazuju da bi trebalo raditi na vraćanju pojedinih nadležnosti Tržišnoj inspekciji, boljoj zaštiti prava kupaca prilikom ostvarivanja prava reklamacije i zamene proizvoda, kao i određivanje roka za popravku proizvoda umesto sadašnjeg „primerenog roka”.

Što se tiče određivanja roka za odgovor na reklamaciju, on će po svemu sudeći biti promenjen.

– Prema postojećem zakonu, trgovac je dužan da na reklamaciju odgovori potrošaču najkasnije u roku od 15 dana, izjasni se o podnetom zahtevu i predloži način rešavanja. U cilju bržeg ostvarivanja prava potrošača, Radna grupa saglasna je da se ovaj rok skrati  i da trgovac mora potrošaču da odgovori najkasnije u roku od osam dana – kažu u ministarstvu.

Drugi problem je to što od kada je ovaj propis usvojen, nezadovoljan kupac više ne može da prigovara na trgovca kod Tržišne inspekcije, već kod potrošačkih organizacija. Naime, ukoliko kupac ima problem sa trgovcem, odnosno on ne želi da ispoštuje neko njegovo pravo (na primer, da uvaži reklamaciju), on ne može to da prijavi inspekciji, kao što je nekada bio slučaj. Adresa za to su potrošačke organizacije. One onda pokušavaju da reše problem sa trgovcem, a ne inspekcija. U praksi, ove organizacije imaju puno posla, i zaista posreduju, ali, nažalost, nemaju snagu inspekcijskih službi. Osim toga, gotovo pola godine država ovim udruženjima nije davala novac za posao za koji ih je ovlastila. Ali, uprkos tome, nema naznaka da će Tržišnoj inspekciji biti vraćene sve stare nadležnosti.

– Kada je reč o nadležnosti Tržišne inspekcije, smatramo da je postojećim Zakonom predviđen veliki obim nadležnosti i široko polje za delovanje nadležnih inspektora, ne samo tržišnih. Imajući u vidu da su aktivno učešće u Radnoj grupi uzeli učešće i predstavnici Tržišne inspekcije, smatramo da će upravo oni predložiti proširenje nadležnosti inspekcijskih organa ukoliko se ukaže mogućnost i potreba za tim – kažu u ministarstvu, dodajući da se položaj i uloga potrošačkih organizacija verovatno neće menjati i da će i dalje posredovati između kupaca i trgovaca i biti adresa za nezadovoljne i prevarene potrošače.

– Položaj udruženja ne bi trebalo da se bitnije menja. Udruženja za zaštitu potrošača i dalje će obavljati edukaciju i informisanje, pokretati postupke zabrane nepravičnih ugovornih odredaba u potrošačkim ugovorima i pokretatipostupke zabrane nepoštenog poslovanja – zaključuju u ministarstvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik